Zahraničí

Ztráta paměti, neschopnost mluvit. Covid-19 útočí i na mozek, hlásí lékaři

Ztráta paměti, neschopnost mluvit. Covid-19 útočí i na mozek, hlásí lékaři
Zdroj: Getty Images

Kašel, dušnost, horečky. To jsou nejčastější příznaky pacientů s Covid-19. Objevují se ale mnohem děsivější symptomy - neurologické. U části pacientů lékaři hlásí stavy zmatení, záchvaty a mrtvice.

Mozkové obtíže u části pacientů nakažených novým typem koronaviru hlásí neurologové z celého světa, píše deník The New York Times. Mezi další méně běžné projevy onemocnění patří ztráta čichu či chuti a také srdeční potíže.

Na začátku března přišel na pohotovost ve městě Boca Raton na Floridě čtyřiasedmdesátiletý muž, kterého trápila horečka a kašel. Vyšetření ukázalo, že zápal plic senior nemá, a tak ho lékaři poslali domů.

Následující den ovšem jeho horečka vyletěla prudce vzhůru, takže ho rodina přivezla zpátky. "Špatně se mu dýchalo a lékařům nedokázal popsat, jaký má problém, ani říct, jak se jmenuje. Ztratil totiž schopnost mluvit," píše americký deník.

Související obsah

Pacient, který zároveň trpí chronickými plicními potížemi a má Parkinsona, kolem sebe trhanými pohyby mával rukama a nohama a vypadal, že má záchvat. Zdravotníci měli podezření, že má Covid-19, což následně potvrdily testy.

Další znepokojivý případ symptomů Covid-19 ohlásili toto úterý lékaři z Detroitu. Tentokrát byla pacientkou padesátnice pracující u aerolinek.

"Byla zmatená, stěžovala si na bolest hlavy. Zdravotníkům dokázala říct svoje jméno, ale skoro nic jiného. S postupem času navíc reagovala méně a méně," uvádějí The New York Times.

Související obsah

Vyšetření mozku následně ukázalo abnormální otoky a záněty v částech tkáně a také odumírání buněk. Lékaři jev diagnostikovali jako akutní encefalopatii, která je vzácně komplikací chřipky a dalších virových onemocnění. Žena zůstává v kritickém stavu.

Neurologické symptomy Covidu-19 hlásí i lékaři z jiných zemí, například z nemocí mohutně zasažené Itálie. Zaznamenali mimo jiné mrtvice, krevní sraženiny nebo ztrátu citu v končetinách. Podle lékaře Alessandra Padovaniho z nemocnice v italském městě Brescia někteří pacienti blouznili ještě před tím, než se u nich rozjela horečka nebo dýchací potíže.

Naštěstí to vypadá, že tyto neurologické potíže postihují jen malou část nakažených, mozek většiny pacientů funguje normálně. Přesto chtějí odborníci fenomén co nejrychleji zmapovat.

Co dělat, když máte příznaky koronaviru, si připomeňte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz