Zahraničí

Macronův covid pas se dostal na veřejnost. Potvrzení mohl použít kdokoliv

Covid pas francouzského prezidenta Emmanuela Macrona unikl na veřejnost a začal kolovat na sociálních sítích. Potvrzení o očkování francouzské hlavy státu tak mohl použít v podstatě kdokoliv. Vyšetřovatelé už identifikovali pracovníky ve zdravotnictví, kteří údajně měli zneužít svých pravomocí a dokument zveřejnit.

Očkovací certifikát používají Evropané mimo jiné i k návštěvě restaurací už několik měsíců. A chvíli to vypadalo, že francouzský prezident Emmanuel Macron chodil v poslední době do restaurací a barů až podezřele často. Jenže všechno je jinak.

QR kód potvrzující očkování francouzské hlavy státu se totiž dostal na veřejnost a začal kolovat na sociálních sítích. No a vynalézavci neváhali a covid pasem prezidenta se v restauracích a v barech začali prokazovat.

Související obsah

"Nešlo o žádnou systémovou chybu, která by vedla k úniku QR kódu prezidenta republiky. Je to etická chyba zdravotníků, kteří mají k těmto údajům přístup," vysvětlil mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal.

Ve Francii má k údajům, které se týkají očkování, přístup každý profesionální zdravotník. Kromě jména a data narození se tak lidé mohli z prezidentova covid pasu dozvědět, že dostal vakcínu od firem Pfizer/BioNTech. Vyšetřovatelé už identifikovali pracovníky, kteří se chyby měli dopustit. Zatím není jasné, zda šlo o úmysl, nebo chybu.

Podobnou nepříjemnost řešil nedávno i francouzský premiér Jean Castex. V jeho případě ale nešlo o chybu zdravotníků. Počítačový odborník totiž naskenoval premiérův covid pas z fotografie, na které ho zrovna ukazoval. Jak francouzský prezident, tak i premiér už dostali nové QR kódy, které teď budou zřejmě pečlivě střežit.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz