Domácí

Poláci přijedou vyjednávat o dolu Turów. Zasaženým obcím můžou dát až miliardu

Ve sporu ohledně polského dolu Turów se začíná rýsovat naděje na dohodu. Polští vyjednavači v pátek přijedou do Prahy, i když původně zvažovali zrušení cesty. Polská strana prý uvažuje o finanční výpomoci regionu.

Původně nechtěli Poláci o nějakých kompenzacích ani slyšet, ale teď se rýsuje naděje na dohodu. Poté, co polský premiér zrušil svoji účast na summitu v Maďarsku, aby se nemusel potkat s českým premiérem, všechno nasvědčovalo tomu, že se spor potáhne dlouhé měsíce.

Češi kvůli dolu přicházejí o vodu. Poláci zase mají obavy, že by po zavření dolu přišlo o práci přes pět tisícovek lidí, které důl živí.

Související obsah

"Nechceme zavřít, bojíme se, že přijdeme o práci,“ tvrdí jeden ze zaměstnanců dolu. "Jak budou fungovat nemocnice bez elektrárny, jak budou fungovat školky a školy?“ ptal se v květnu premiér Polska Mateusz Morawiecki.

Polská strana původně jednání odmítala a vyjednavači chtěli zrušit i cestu do Prahy. Nakonec v pátek přijedou a chtějí údajně nabídnout finanční kompenzace. Mluvčí polské vlády ve čtvrtek dokonce uvedl, že na stole je nabídka na pomoc zasaženým českým obcím částkou vyšší než jedna miliarda korun.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz