Zahraničí

Německo se připravuje na volby. Favoritem jsou sociální demokraté

Nejen Česko, ale i Německo se připravuje na dlouho očekávané volby. Němci budou už za dva dny vybírat nové zástupce do parlamentu. Poprvé po 16 letech nekandiduje Angela Merkelová a zemi tak dost možná čeká velká změna.

V Berlíně finišují přípravy na volby, všude po městě jsou štáby domácích i zahraničních médií. To, že se volí už za dva dny, je patrné i z všudypřítomných billboardů a plakátů, které mají jednotlivým stranám získat nerozhodnuté voliče.

Těch je letos v Německu rekordní množství. Až 40 procent voličů ještě pár dnů před volbami nevědělo, komu nakonec svůj hlas dají.

V průzkumech zatím vede sociálnědemokratická strana SPD s 26 procenty a hned za ní je konzervativní koalice CDU/CSU, kterou v posledních 16 letech reprezentovala Angela Merkelová. Pod vedením Armina Lascheta ale konzervativcům uvadá voličská přízeň a teď by je volilo jen zhruba 22 procent lidí.

Související obsah

Letošní volby se oproti těm předešlým liší i v tom, že mnoho lidí volí poštou, a to hlavně kvůli pandemii koronaviru. Přímo k urnám pak budou lidé chodit v neděli a výsledky voleb by měly být známé v noci z neděle na pondělí.

Vzhledem k pravděpodobně těsným výsledkům ale může výběr nového kancléře trvat měsíce, po minulých volbách trvalo sestavování vlády téměř půl roku.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz