Domácí

Za drobné zásilky ze zahraničí si připlatíme. Prezident podepsal nový zákon

Levné zásilky do 22 eur (zhruba 559 korun) ze zemí mimo Evropskou unii (EU) zdraží. I nadále už totiž nebudou osvobozené od daně z přidané hodnoty (DPH). Novelu zákona, která s tím počítá, podepsal v pátek prezident Miloš Zeman.

Za zásilky ze zahraničí si připlatíme. Prezident Miloš Zeman totiž v pátek podepsal novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH). Ta počítá se zrušením osvobození od DPH právě u drobných balíčků do 22 eur (přibližně 559 korun) ze zahraničí.

Podle České pošty se DPH začne u levných zásilek platit už do října. "Novely nabydou účinnosti následující den po zveřejnění ve Sbírce zákonů, což pravděpodobně nastane 1. října 2021," uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Související obsah

Evropská směrnice začala platit už od 1. července 2021. DPH se však u menších zásilek dosud v Česku nevybíralo, protože příslušná novela nebyla schválená. Novelu totiž v červenci vrátil Poslanecké sněmovně Senát, dolní komora jej však přehlasovala. Poté se už jen čekalo na podpis hlavy státu.

Pokud tak nyní daň z přidané hodnoty nevybere už zahraniční e-shop, vyměří a vyberou ji celní orgány. "Tímto krokem se zapracují pravidla z předpisů EU do českého právního řádu," vysvětlila mluvčí celní správy Hana Prudičová.

Některé zahraničí obchody se však na tuto skutečnost už připravily. Například Aliexpress nabízí zboží z evropských skladů. To už je proclené a zdaněné. "Oni si postavili mezisklady, kam sortiment posílají. Je to tedy levnější," vysvětlil TN.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Odborníci se však shodují, že i přesto u drobných zásilek bude cena vyšší. "Už to bude dražší, než když to přišlo rovnou z čínského skladu. Každopádně to danou situaci a nepříznivý dopad ztlumí," uzavřel Kovanda.

České domácnosti pociťují zdražování. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz