Domácí

V Česku roste poptávka po solárních panelech. Není jich dost, firmy nestíhají

Neustále rostoucí ceny elektřiny mnohonásobně zvýšily poptávku po solárních panelech, které si lidé nechávají montovat na střechy rodinných domů. Ročně díky tomu ušetří desítky tisíc. A zájem o ně je tak veliký, že firmy vůbec nestíhají solární panely montovat. Lidé tak čekají na jejich instalaci i více než půl roku.

Ve skladu s fotovoltaickými panely u jednoho z největších prodejců v Česku musejí pracovat i o víkendu. Zájem o vlastní zdroj energie je obrovský. "Vnímáme opravdu obrovský nárůst poptávky nejen v České republice, ale i v Evropě. Máme růsty 200 a 300 % tento rok oproti minulému," řekl ředitel společnosti Nanosun Karel Pařenica.

Solárních panelů je ale nedostatek. Dovoz z Číny zastavila koronavirová pandemie. "Na určitý čas se zastavily dodávky. Udělali jsme zásoby, ty jsme objednali už před půl rokem," vysvětlil Pařenica.

Související obsah

A o víkendech teď musí pracovat i elektroinstalatéři, kteří panely na střechy domů montují. "Děláme soboty i neděle. Nestíháme to dělat a zákazníci si bohužel musí počkat," sdělil elektroinstalatér Miloslav Kubík.

"Teď už skoro objednáváme na příští rok. Samozřejmě čekací doby s dodávkami komponentů byly dost opožděné," přidal se další elektroinstalatér Jan Hyánek.

Pan Pravda si nechal solární panely na střechu svého domu namontovat už před čtyřmi lety. Elektřinu ze sítě díky tomu téměř nevyužívá. "Vypočítal jsem úsporu. O 10 tisíc jsem zaplatil méně než předtím. Teď by to bylo asi i o víc," uvedl Vladimír Pravda.

Cena elektřiny v září překonala rekord z roku 2008. Zdražovat bude i plyn. Analytici tak očekávají, že zájem o solární panely mezi lidmi bude dále narůstat.

S rostoucím zájmem o solární panely se zvyšuje i jejich cena. Co vše způsobilo její zvýšení? Podívejte se na reportáž:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz