Zajímavosti

Jiné umělce kopírovali i Elvis a Beatles. O těchto hitech jste netušili, že jsou předělávky

Jiné umělce kopírovali i Elvis a Beatles. O těchto hitech jste netušili, že jsou předělávky
Zdroj: profimedia.cz

Ačkoliv máme některé hity spojené s konkrétním umělcem, mnohdy není on tím prvním, kdo je nazpíval. To platí nejen u mnoha českých umělců, kteří přezpívali zahraniční hity. I u množství písní v angličtině s překvapením zjistíme, že zpěvák, jehož verze je nejznámější, často není první. Redakce TN.cz připravila přehled 20 hitů, o kterých jste zřejmě netušili, že jsou cover verzemi.

Whitney Houston, Elvis Presley, Beatles či Nazareth – hudebníci, kteří prodali miliony nosičů a jejich hity se staly kultovními. Přesto ani oni se nezdráhali sáhnout po písni jiného interpreta a vydat vlastní nahrávku. Podívejte se na 10 hitů, o kterých jste zřejmě netušili, že je původně nazpíval někdo jiný, než s kým je máte spojené.

Whitney Houston – I Will Always Love You (originál od Dolly Parton)

Whitney Houston za píseň I Will Always Love You dostala řadu cen, včetně ceny Grammy pro nejlepší nahrávku roku. Píseň nazpívala jako ústřední melodii pro film Osobní strážce, kde ztvárnila hlavní roli společně s Kevinem Costnerem. Whitney ale rozhodně není první, kdo píseň nazpíval. Už ve filmu je v jedné scéně slyšet verze od Johna Doea.

Původní verzi má na svědomí zpěvačka Dolly Parton. Píseň pro ni napsal Porter Wagoner poté, co spolu přestali společně vystupovat.

The Fugees – Killing Me Softly (originál od Lori Lieberman)

Píseň Killing Me Softly u posluchačů v České republice proslavily hlavně dvě verze. Tu českou pod názvem Dvě malá křídla tu nejsou opatřil textem Zdeněk Borovec a v roce 1974 ji nazpívala Helena Vondráčková. V angličtině má zase nejznámější verzi na svědomí kapela The Fugees, která ji nazpívala 22 let po Vondráčkové.

Původní text složili Charles Fox a Normal Gimbel. Píseň nazpívala začínající zpěvačka Lori Lieberman. Nahrála ji v roce 1971, zkraje následujícího roku ji vydala. S písní velký úspěch neslavila. Ale dostala se do zábavního systému jedné letecké společnosti. Píseň během jednoho letu slyšela Roberta Flack, která ji přezpívala a vydala na konci ledna 1973. Do poloviny 90. let to pak byla nejznámější verze v angličtině.

Elvis Presley – Hound Dog (originál od Big Mama Thornton)

Jedna z nejznámějších písní Elvise Presleyho je také cover verze. Píseň Hound Dog vydal v roce 1956, už ale o tři roky dříve stejný singl nazpívala Big Mama Thornton. Autory písně Jerryho Leibera a Mikea Stollera pozval k sobě domů Johnny Otis, aby se seznámili s bluesovou zpěvačkou Willie Mae Thornton, přezdívanou Big Mamma, a aby jí tehdy devatenáctiletí skladatelé napsali píseň na tělo. Ale víc než jí sedla Elvisovi.

Natalie Imbruglia – Torn (originál od Ednaswap)

Australská popová zpěvačka Natalie Imbruglia prorazila díky písni Torn, kterou nazpívala v roce 1997. Ale je až čtvrtý interpret písně, která vznikla o čtyři roky dříve. V roce 1993 ji napsali Scott Cuttler, Anne Preven ze skupiny Ednaswap a producent Phil Thornalley. Ednaswap ji zpívala živě, nahrávka vznikla až o dva roky později.

O dva roky ji tak předběhla dánská zpěvačka Lis Sorensen, která nazpívala verzi v dánštině. Rok před Australankou se písně ujala ještě americko-norská zpěvačka Trine Rein.

Wet Wet Wet – Love Is All Around (originál od The Troggs)

Píseň Love Is All Around mají mnozí spojenou s filmem Láska nebeská, kde v samotném úvodu vánoční komedie zpěvák Billy Mack (Bill Nighy) předělává píseň na vánoční verzi Christmas Is All Around (Vánoce jsou všude kolem). Málokdo ale ví, že hit spojený se skotskou formací Wet Wet Wet, je sám o sobě v jejich podání předělávkou.

Wet Wet Wet nazpívali hit v roce 1994 pro film Čtyři svatby a jeden pohřeb. Originál je ale z roku 1967 od britské kapely The Troggs. Mimochodem dva roky před Wet Wet Wet vytvořili vlastní verzi také legendární R.E.M.

Nazareth – Love Hurts (originál od The Everly Brothers)

Skupina Nazareth vydala skladbu Love Hurts v roce 1974. Píseň se objevila v řadě filmů a ovládla několik hitparád. Jenže skotská rocková kapela je třetím interpretem, který hit nazpíval. Slavila s ním ale zdaleka největší úspěchy.

Původní verzi vydala v roce 1960 skupina The Everly Brothers. O rok později ji vydal také Roy Orbison. Skladba se v australské hitparádě dostala na 5. místo. Do podvědomí se ale většině posluchačů dostala až o 13 let později.

Lou Bega – Mambo No. 5 (originál od Dámasa Péereze Prada)

Německý zpěvák Lou Bega (vlastním jménem David Lubega Balemezi) prorazil v roce 1999 s tanečním hitem Mambo No. 5. Singl ovládl hitparády v Německu, v Česku, Rakousku, Velké Británii, Francii, USA či například Austrálii. Přestože text je původní, samotné mambo už ne. To o půl století dříve, v roce 1949, napsal jako instrumentální skladbu kubánský hudebník Dámaso Pérez Prado.

Sinéad O'Connor – Nothing Compares 2 U (originál od The Family)

V roce 1985 známý zpěvák Prince vytvořil pro svůj projekt The Family baladu Nothing Compares 2 U. Píseň se objevila na jediném albu formace, kde si příliš pozornosti nevysloužila. Nikdy nevyšla jako singl. Až když si jí v roce 1989 všimla irská zpěvačka Sinéad O'Connor, která ji vydala v lednu následujícího roku. Samotný Princ pak nazpíval vlastní verzi.

The Beatles – Twist and Shout (originál od Top Notes)

I slavní Brouci sáhli po skladbě jiných autorů. Pod Twist and Shout nejsou podepsáni Paul McCartney a John Lennon ale Phil Medley a Bert Russell, kteří hit napsali pro dvojici vystupující pod názvem The Top Notes. Vyšel v únoru 1961. Po nich píseň přezpívali The Isley Brothers v následujícím roce a o další rok později vznikla nejznámější adaptace, kterou Beatles vydali na albu Please Please Me.

Karel Gott – Když milenky pláčou (originál John Denver - Annie's Song)

Čeští interpreti mají na kontě stovky předělávek zahraničních hitů a Karel Gott není výjimkou. U některých hitů posluchač nemusí být odborník, aby věděl, že se jedná o převzatou zahraniční píseň, například v roce 2000 nazpíval Karel Gott píseň Být stále mlád, se kterou o 16 let dříve prorazila německá kapela Alphaville. U jiných Gottových písní je ale originál méně známý. Například píseň Když milenky pláčou – tam v roce 1982 narouboval Zdeněk Borovec text na hit amerického písničkáře Johna Denvera Annie's Song.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz