Zahraničí

Řeckou Krétu zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně jeden mrtvý, několik zraněných

Řecký ostrov Kréta zasáhla v pondělí série zemětřesení. Nejsilnější z nich dosáhlo síly šesti stupňů Richterovy škály, uvedlo Evropské středomořské seismologické centrum (EMSC). Otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů. Podle místních médií nejméně jeden člověk zemřel, další jsou zranění.

První zemětřesení se objevilo po osmé hodině ráno našeho času severně od města Arkalochori, zhruba 25 kilometrů od hlavního města Heráklionu. EMSC nejprve uvedlo, že otřesy dosahovaly síly 6,2 stupně Richterovy škály. Později upravilo magnitudu na 6,0. Následovala série několika dalších otřesů, z nichž nejsilnější dosáhly hranice 4,6 stupně.

Právě z již zmiňovaného města Arkalochori přišla i zpráva o první oběti. Při údržbě kostela zemřel starší muž, informovala řecká televize Skai. Údajně se na něj zřítila kopule. V nemocnici současně skončilo nejméně devět lidí s převážně lehčími zraněními. Hasiči vyjížděli i k několika zaklíněným osobám.

Související obsah

​Podle svědků bylo zemětřesení velmi silné a trvalo několik minut. "Celý pokoj se otřásal ze strany na stranu," popsali lidé na sociálních sítích. "Otřesy jsme cítili až na Santorini," přidali se další. Souostroví se přitom nachází více než 100 kilometrů daleko od Kréty.

Na několika místech došlo i na evakuace turistů. "Bylo to děsivé. Zpočátku se ozýval jen velmi slabý rachot, jako když čekáte na vlak v metru, rychle ale sílil a budova se otřásala," řekla listu The Independent britská lékařka Sarah Williams-Longová, která se při zemětřesení zrovna vyskytovala v plážovém letovisku Creta Maris i se svým partnerem a tříletým synem.

Hosté doufali, že se situace nezopakuje. "Všichni se instinktivně schovali pod stoly, dokud nás nevyzvali, abychom opustili budovu. Někteří lidé byli viditelně otřesení, jeden z kuchařů zkolaboval. Bylo to velmi dramatické," dodala lékařka.

Úřady upozornily, že počet obětí i zraněných může ještě vzrůst. Do hlavního města už vyrazil i řecký ministr civilní ochrany Christos Stylianides.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz