Peníze

Dánský umělec si vzal od muzea peníze a utekl bez práce. To je umění, brání se

Dánský umělec si vzal od muzea peníze a utekl bez práce. To je umění, brání se
Zdroj: profimedia.cz

Umění může mít hodně podob. O tom se přesvědčilo i muzeum v Dánsku, které umělci za výstavu předem zaplatilo. Umělec následně výstavu pojmenoval "Vezmi peníze a uteč" a skutečně s penězi zmizel. Muzeum nyní zvažuje právní kroky.

Jens Haaning se dohodl s muzeem Kunsten v severním Dánsku, že si od muzea půjčí peníze, aby pro něj mohl uspořádat výstavu. Podle domluvy měl Haaning vytvořil dva velké skleněné rámy, které by znázorňovaly příjmy Rakouska a Dánska.

Když ale muzeum v Aalborgu otevřelo krabici, kterou Haaning poslal, ve dvou skleněných rámech chyběla hotovost a název uměleckého díla byl změněn, informuje Bloomberg.

Související obsah

​Haaning výstavu tematicky přejmenoval na "Vem si peníze a uteč". Krok má být protestem proti výši odměn, které umělci od muzeí v Dánsku dostávají. Podle vyjádření muzea půjčilo umělci 542 tisíc dánských korun, což je v přepočtu zhruba 1,8 milionu korun.

​Kurátoři nyní po umělci požadují, aby peníze vrátil, to však umělec odmítá. Pokud je neodevzdá do konce výstavy v lednu příštího roku, muzeum se obrátí na policii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Peníze

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz