Zahraničí

Čína chce zpět do hry o Dukovany. Respektujte volný trh, vzkázala Česku

Prezident Miloš Zeman podepsal v pondělí takzvaný nízkouhlíkový zákon. Ten vyřazuje čínské a ruské dodavatele z tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Čína se proti rozhodnutí ohradila a očekává, že Česko svoje rozhodnutí ještě přehodnotí. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čcung-jing to v úterý řekla ruské agentuře TASS.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon obsahuje bezpečnostní záruky. To znamená, že na výstavbě nového bloku v Dukovanech se nebudou moci vůbec podílet dodavatelé ze států, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Mezi státy, které dohodu neuzavřely, patří právě Čína a Rusko. Čína v úterý vyjádřila nesouhlas s rozhodnutím o vyřazení z tendru.

Související obsah

"Doufáme, že Česká republika bude striktně dodržovat zásady férové hospodářské soutěže a tržní ekonomiky a poskytne otevřené, transparentní a nediskriminační podnikatelské prostředí," uvedla na úterním brífinku čínská mluvčí ministerstva zahraničí Chua Čcung-jing.

Podle mluvčí Peking očekává, že Česko bude respektovat fungování volného trhu a své rozhodnutí ještě přehodnotí. Ruské ministerstvo zatím český krok nekomentovalo.

Ruské a čínské firmy se nezúčastní výstavby nového bloku elektrárny Dukovany:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz