Zahraničí

Němci zahájili povolební vyjednávaní. Zatím není jisté, kdo utvoří vládu

Německá média spekulují o možných koalicích. Nejvíc pravděpodobné se v tuto chvíli jeví uskupení Sociálních demokratů, Zelených a liberálů. Neuspokojivé výsledky si v některých stranách začínají vybírat svou daň.

V centrále SPD zavládlo nadšení poté, co sociální demokraté zvítězili ve volbách. Jenže do kancléřského křesla to má Olaf Scholz ještě daleko. Přes nejhorší propadák v dějinách chce vládní koalici sestavit také konzervativní CDU/CSU. Obě strany potřebují podporu Zelených a liberální FDP.

"Voliči jasně řekli, kdo má utvořit vládu. Jejich hlasy posílily tři strany, nás, Zelené a liberály," uvedl Olaf Scholz, kandidát SPD na kancléře. Kandidát CDU/SU na kancléře Armin Laschet řekl, že i jeho strana chce zahájit jednání se Zelenými i liberály.

Nástupce kancléřky Angely Merkelové Armin Laschet ale ztrácí půdu pod nohama a podle německých médií se v CDU/CSU stále častěji objevují hlasy volající po jeho rezignaci. Neúspěšného Lascheta by mohl nahradit bavorský premiér Markus Soder. "Samozřejmě vím, že neuspokojivý volební výsledek je i moje vina," řekl k výsledkům Laschet.

Související obsah

Zelení a liberálové teď řeší, s kým vlastně do vlády půjdou. Liberálové jsou blíže CDU/CSU, Zelení zase sociální demokracii. Vyjednávání tak nejspíš budou zdlouhavá. "Sociální demokraté posílili, konzervativci podporu ztratili. Samozřejmě budeme jednat s oběma stranami, ale podle mě je nejpravděpodobnější vláda se sociálními demokraty," uvedl Anton Hofreiter, šéf poslaneckého klubu Zelených.

"My a Zelení chceme změnit status quo. Proto dává smysl, že se nejdříve dohodneme společně. Přes naše rozdíly se můžeme stát progresivním centrem nové koalice," řekl k možné koalici Christian Lindner, šéf liberální FDP.

Německá média řeší také to, že část Zelených je i přes historické maximum nespokojená s výsledkem voleb. Za vše podle nich mohou skandály kancléřské kandidátky Annaleny Baerbockové a je tak možné, že se místo ní stane vicekancléřem budoucí vlády druhý z lídrů strany Robert Habeck.

Podívejte se, jak Němci reagovali na výsledky voleb:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz