Zahraničí

Nelehká budoucnost dětí narozených letos. Vědci řekli, co je v životě čeká

Nelehká budoucnost dětí narozených letos. Vědci řekli, co je v životě čeká
Zdroj: Profimedia

Klimatické změny jsou jedním z nejpalčivějších témat, která se v posledních letech řeší napříč celým světem. Dopady na životní prostředí budou podle odborníků stále citelnější, budoucí generace tak čekají náročné časy. Mezinárodní tým vědců v nové studii předpovídá, že děti narozené v roce 2021 zažijí sedmkrát více veder, třikrát více povodní nebo dvakrát více požárů než jejich prarodiče.

Mezinárodní výzkum vedený profesorem Wimem Thierym ze Svobodné univerzity v Bruselu varuje, že nová generace dětí bude čelit extrémním výkyvům počasí a přidruženým problémům. Studie publikovaná v odborném časopise Science na základě analýzy dat předpovídá, že dnešní novorozenci zažijí vlny veder sedmkrát častěji než jejich prarodiče.

Kromě toho je čeká v průměru 2,6krát více zkušeností se suchem, 2,8krát častěji zažijí povodně a téměř třikrát více neúrody než lidé narození před 60 lety. "Tato studie odhalila zásadní nespravedlnost v dopadu změny klimatu na různé generace a také odpovědnost dnešních dospělých a starých lidí, kteří jsou u moci," uvedl Thiery.

"Důsledek toho, že děti během svého života čelí klimatickým extrémům, lze přičíst nečinnosti dnešních dospělých," dodal.

Související obsah

​Výsledky modelů ukázaly, že při černém scénáři oteplení o 3,5 stupně zažijí děti narozené v roce 2020 až 44krát více veder. Změny klimatu nejenže zvyšují pravděpodobnost sucha, lesních požárů a extrémních veder, ale také jejich závažnost. "Vlna veder může v budoucnosti trvat dvakrát déle než dnes," varuje Thiery.

Čísla, ke kterým studie došla, jsou poplatná pro celý svět. Pokud se odkloníme od průměru, zjistíme, že mezi jednotlivými regiony jsou zásadní rozdíly. Nejtvrdší dopady bude mít změna klimatu v subsaharské Africe. Výrazně to však pocítí i děti narozené v Evropě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz