Rekord pro elektromobily. Poprvé v prodeji překonaly dieselová auta

Rekord pro elektromobily. Poprvé v prodeji překonaly dieselová auta
Zdroj: Izera

Elektromobily a plug-in hybridy v srpnu zabodovaly na evropském trhu s novými vozidly. Poprvé se jich prodalo více než dieselových aut. Vyplývá to ze statistiky společnosti JATO Dynamics.

Srpnové statistiky registrací nových vozů uvádí, že elektromobilů a plug-in hybridů (auto, které se může dobíjet i z elektrické zásuvky) se úplně poprvé prodalo více než aut s naftovým motorem. Tyto dva typy vozidel představovaly v srpnu 21 procent evropských registrací nových aut, tedy 151 737 kusů. Celkem jde o 61procentní nárůst.

Naproti tomu diesely klesly v srpnu z 29 procent na 20 procent, prodalo se jich o 10 100 kusů méně než aut na elektrický pohon. Dohromady se v srpnu přihlásilo 713 000 nových aut, což je propad o 18 procent. Podle analytika firmy JATO Dynamics je pokles způsoben především málo dostupnými čipy.

"Problémy s výrobou a zpoždění dodávek nových automobilů poškozují prodej a nedostatečná dostupnost u prodejců nutí mnoho spotřebitelů buď hledat ojetá auta, nebo jednoduše odložit jejich nákup," uvedl analytik Felipe Munoz.

Související obsah

Mezi novými auty je nejoblíbenější Dacia Sandero, předstihla i dlouhodobě první Volkswagen Golf. V meziročním žebříčku ale stále vede. Velmi žádanou byla i Toyota Yaris a Dacia Duster. Nejprodávanějším elektromobilem byl Volkswagen ID.3 se 7 904 kusy za srpen.

Obliba elektromobilů v Česku stoupá. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Auto

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz