Zahraničí

Evropa je ve válce o plyn, tvrdí odborníci. Při tuhé zimě mohou zásoby dojít

Celá Evropa je podle odborníků ve válce o plyn. Po koronavirové krizi stoupla spotřeba plynu a státy nemají dostatečné zásoby. Snahu Evropské unie omezit závislost na ropě a plynu navíc vnímají producenti z Ruska, Alžírska nebo Perského zálivu jako nepřátelský krok a zdražují. V některých státech Evropy prý v případě tuhé zimy můžou dokonce zásoby plynu dojít.

Zdá se, že se proti Evropě všechno spiklo. U větrných elektráren na Baltu přestalo foukat, vodní elektrárny v Norsku mají málo vody a v Německu už od příštího roku přestanou vyrábět elektřinu z jádra. Ceny energií tak rostou. "Prvním hlavním faktorem je zdražování emisních povolenek, které jsou na historickém maximu," řekl TV Nova ekonom Jiří Nožička z Univerzity Palackého.

A tak plán Evropské unie na snížení závislosti na ropě a zemním plynu dostal vážnou trhlinu. "Teď to vede k tomu, že bychom byli rádi za třeba elektřinu z uhlí, ale my už prostě nemáme dostatek těch kapacit," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Navíc koronakrize loni snížila poptávku po zemním plynu o 35 procent a těžební společnosti tak řešily existenční problémy. "Rusko se právě zvyšováním cen plynu snaží protlačit svoji vůli a své vlastní zájmy," informoval Jiří Nožička, ekonom z Univerzity Pardubice.

Podprůměrné zásoby

Zásoby plynu jsou v Evropě oproti běžným rokům podprůměrné. "V Anglii a také v Irsku už se projevily nedostatky pohonných hmot a dalších komodit a to můžeme očekávat klidně v dalších zemích Evropy i u nás," uvedl Kovanda.

Podle toho úplně nejčernějšího scénáře se klidně může stát, že pokud bude dlouhá a tuhá zima, výpadky energií, a to i ty dlouhodobější, pocítí i české domácnosti. Plyn podražil od loňského května trojnásobně, ceny ropy stouply z necelých 20 dolarů za barel až k 80. Zdražení všeho ve všech odvětvích je neodvratné. Ceny mohou dál stoupat, nejméně do jara příštího roku.

Související obsah

"V západní Evropě se už projevují sociální nepokoje, ve Španělsku lidé vyšli do ulic, ve Francii se obávají obnovení hnutí žlutých vest," řekl TV Nova Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Řešení je zatím jen provizorní, v podobě dotací pro nejchudší. Ve Francii má 5 milionů nejchudších domácností dostat jednorázově v přepočtu necelé 4 tisíce korun. U nás by zřejmě už v prosinci mohlo dostat kompenzace kvůli navýšení cen energií 800 tisíc domácností. "Musíme si ale uvědomit, že to nejsou peníze vlády, ale daňových poplatníků. To bude platit střední třída, my všichni se složíme na ty chudší domácnosti," vysvětlil Kovanda.

Odhady ministerstva průmyslu říkají, že v příštím roce by nárůst cen za energie mohl dělat v průměru okolo 1500 korun na domácnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz