Domácí

Babiš dostal od Černošic kvůli střetu zájmů nejvyšší možnou pokutu

Černošický městský úřad uložil premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve správním řízení i potřetí pokutu za porušení zákona o střetu zájmů. Předseda vlády má zaplatit více než v prvních dvou případech, konkrétně čtvrt milionu korun. S informací přišel deník Právo.

Premiérovi úřad v rámci správního řízení uložil nejvyšší možný trest za porušení zákona o střetu zájmů. Čtvrt milionu korun má být sankce uložená za ovládání médií. Právu to ve středu sdělil právník Václav Knotek, který premiéra zastupuje. Redakce měla rovněž možnost do rozhodnutí úřadu z 21. září nahlédnout.

Kromě čtvrtmilionové pokuty má Babiš uhradit tisíc korun na náklady řízení. Premiér se ale podle Knotka proti rozhodnutí z Černošic odvolá k nadřízenému středočeskému krajskému úřadu.

Původně úředníci vyměřili Babišovi sankci 200 tisíc korun. Argumentovali tím, že jde o "nadále trvající přestupek". Při udělení pokuty předloni v lednu úřad zmínil, že premiér Babiš podle něj nadále přes holding Agrofert ovládá provozovatele rozhlasového vysílání Londa, vydavatelskou společnost Mafra a také provozovatele televizní Stanice Óčko.

Související obsah

​Tentokrát k těmto společnostem podle Práva přidal i firmu Mafra Print. Jde o již zaniklou tiskárnu, která podle závěrů úředníků ofi­ciálně vydávala od 27. listopadu 2018 do 30. dubna 2019 periodický tisk.

Na černošický úřad, pod který Babiš podle svého trvalého bydliště jako občan spadá, se kvůli premiérově možnému střetu zájmů poprvé v srpnu 2018 obrátila česká pobočka protikorupční organizace Transparency International (TI). Ta došla k závěrům, že Babiš nadále ovládá některá média prostřednictvím holdingu Agrofert. Premiér se dlouhodobě hájí tím, že holding vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů a dostál tak povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

Letos v lednu se TI na černošický úřad znovu obrátila s tím, že má nové důkazy. A tamní pracovníci řízení znovu zahájili. To je však podle středečního vyjádření Babišova právníka Knotka v rozporu se zákonem.

"Zahájení řízení o přestupku bránila překážka věci pravomocně rozhodnuté," poukazoval Knotek na to, že ve stejné věci už středočeský úřad správní řízení pravomocně předloni zastavil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz