Naše Česko

Elektřina zdraží průměrně až o 20 procent, řekla odbornice Dana Drábová

Prudké zdražování elektřiny či plynu a energetická krize. O těchto a dalších tématech v pořadu Naše Česko mluvil ekonom Lukáš Kovanda s Danou Drábovou, předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Zuřící evropská a obecněji globální energetická krize už lidem v Česku nebývale zdražuje plyn či elektřinu, třeba i o 50 %. "Já bych se zatím bránila použití slova krize. Máme tendenci jakoukoliv nepříjemnost označovat za krizi," začala Dana Drábová, která od roku 1999 šéfuje Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost.

To, že ceny porostou, je nyní už jasné. "Můžeme očekávat nárůst účtů na elektřinu v průměru 1520 procent v této topné sezóně," myslí si Drábová. Podle ní závisí na dodavateli, jaké má možnosti, jak si elektřinu vyrobit nebo výhodně nakoupit. 

Jeden z dodavatelů energií ohlásil zdražení o 59 %. "Jediné, co se dá v této situaci dělat, je najít jiného dodavatele," doplňuje. Vhodné v tomto případě je ale také dobře prostudovat smlouvu, kterou máte se současným dodavatelem, aby vás přechod nevyšel dráž než spotřeba samotná. "Vše si spočítejte, nebo nechte spočítat, ale nikoliv od dodavatelů," radí Drábová.

Související obsah

​V souvislosti se zdražením se může v energetické chudobě ocitnout prý až třetina domácností v Evropě. "Pokud by došlo k dlouhodobému růstu cen, musí stát najít cestu, jak by pomohl různým skupinám," myslí si. Dlouhodobé zdražování může mít podle Drábové vliv třeba na školství, bez elektřiny se dnes mnoho úkolů už nedá vypracovat. 

Takový růst cen plynu a elektřiny podle ní Evropa nezažila od finanční krize v roce 2008. Jedním z důvodů může být i tzv. Green deal (Zelený úděl). "Přes chvályhodnou snahu omezit emise skleníkových plynů, tak vůbec nevíme, čím ta fosilní paliva nahradíme. Fosilní paliva momentálně po světě pokrývají přes všechno úsilí 3/4 primárních zdrojů," vysvětluje.

Související obsah

​Podle ní je Green deal neoptimalizovaný pro potřeby. "Žádný zdroj energie, který kdy budeme mít, nemůže být úplně čistý. Čisté zdroje energie jsou utopie," myslí si Drábová.

​Rozhovor vedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity bank a člen Národní ekonomické rady vlády. ​Pořad Naše Česko tak tímto dílem pokračuje ve své nové fázi, v jejímž rámci se orientuje na ekonomická témata. V příštím díle pohovoří Karolína Topolová, šéfka AAA Auto, o zdražování ojetin i nových vozů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz