Domácí

Pět lidí pod dohledem lékařů kvůli ptačí chřipce. Jak ji poznat a je nebezpečná?

Pět lidí pod dohledem lékařů kvůli ptačí chřipce. Jak ji poznat a je nebezpečná?
Zdroj: Getty Images

Celkem pět lidí bude pod lékařským dohledem poté, co přišli na Příbramsku do kontaktu s drůbeží nakaženou ptačí chřipkou. Ukázalo se totiž, že jde o nebezpečný podtyp viru H5N1, která se může přenést i na člověka. Podle expertů se nemoc obvykle projevuje jako klasické respirační onemocnění. Nákaza člověka by byla v Česku ale spíše raritou.

V ohnisku ptačí chřipky v Trhových Dušníkách na Příbramsku byl prokázán nebezpečný podtyp viru H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka. Chovatel se obrátil na státní veterinární správu ve chvíli, kdy mu zemřelo pět hus. U jedné kachny se navíc objevily příznaky typické pro tuto nemoc.

Laboratorní vyšetření prokázala, že jde o nebezpečnou variantu chřipky. "Výsledky potvrdily, že se jedná o subtyp H5N1, který na rozdíl od H5N8 může být potenciálně přenosný na člověka. Předali jsme tuto informaci krajské hygienické stanici," uvedl ve středu pro TN.cz mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

A hygiena už začala jednat. Celkem pět lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženou drůbeží, má být pod dozorem zdravotníků. "Lékařský dohled v souvislosti s ptačí chřipkou se týká tří chovatelů a dvou pracovníků krajské veterinární správy," sdělila TN.cz mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Upozornila, že jde spíše o preventivní opatření. Oba zaměstnanci měli při výkonu práce ochranné pomůcky.

Související obsah

​V praxi budou všichni hygienou vybraní lidé zkoumat svůj zdravotní stav sami. V případě, že by se u nich objevily jakékoliv příznaky klasické chřipky (rýma, kašel, zvýšená teplota), tak musí okamžitě navštívit svého praktického lékaře, který pomocí odběrů vyvrátí nebo potvrdí přítomnost viru ptačí chřipky. Jiná opatření podle Šalamunové nejsou potřeba. Do karantény jít nemusejí, protože doposud nebyl zaznamenán případ přenosu z člověka na člověka.

Přenos na člověka a průběh nemoci

"Ze zvířete na člověka přenos možný je, nicméně je to spíše rarita," sdělila mluvčí hygieniků. Nákaza se pak projevuje jako klasická chřipka, s podobnými riziky i nevyzpytatelností. Průběh výrazně ovlivňuje aktuální zdravotní stav člověka. "Ohroženy jsou zejména rizikové skupiny, chronicky nemocní nebo starší lidé," upozornila Šalamunová.

Vir je velmi agresivní, pokud ale nenastanou žádné komplikace, člověk by se z něj měl vyléčit jako z klasické chřipky. Pacient se snaží srazit teplotu, měl by ležet a odpočívat. Na některé typy zabírají i antivirotika typu Tamiflu.

Zdrojem nákazy ptačí chřipky na Příbramsku byli nejspíš volně žijící vodní ptáci. Konzumenti drůbežího masa nebo vajec ale podle mluvčího Státní veterinární správy ČR Petra Majera nemají důvod k obavám. Nejsou totiž známy případy přenosu nákazy přes potraviny a veterinární dozor je podle něj nastavený tak, aby nemohly být na trh uvedeny produkty z nemocných zvířat.

Ptačí chřipku může člověk chytit spíše přímým kontaktem. "Obecně při ošetřování nebo krmení drůbeže platí, a to bez ohledu na ptačí chřipku, dodržovat základní hygienu. Mýt si ruce, případně použít dezinfekční prostředek na ruce," upozornil Majer.

Související obsah

​Ptačí chřipka v ČR

Ptačí mor způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru H5N1 se poprvé objevil ve Skotsku v roce 1951. Přenos na člověka se podařilo poprvé prokázat v Hongkongu o téměř 50 let později.

V České republice se první případ viru ptačí chřipky H5N1 objevil v roce 2006 u labutě nalezené nedaleko Hluboké nad Vltavou. Větší potíže ale chovatelům drůbeže v Česku způsobil v letech 2007 a 2017 jiný podtyp, H5N8, u toho ovšem nebyl dosud zaznamenán přenos na člověka.

V letošním roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno 37 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. První letošní ohnisko bylo potvrzeno 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Postupně přibylo 37 dalších ohnisek v chovech, která se nacházela jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních chovech. Poslední ohnisko v Mladé Boleslavi bylo potvrzeno 18. května. Od 26. července byla ČR oficiálně bez ptačí chřipky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz