Domácí

V ČR opět udeřila ptačí chřipka, kvůli nákaze vyhubili drůbeží chov u Příbrami

V ČR opět udeřila ptačí chřipka, kvůli nákaze vyhubili drůbeží chov u Příbrami
Ilustrační snímek Zdroj: Thinkstockphotos

V Česku se po více než čtyřech měsících objevilo nové ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v malochovu drůbeže v obci Trhové Dušníky na Příbramsku. Zdrojem nákazy jsou zřejmě volně žijící vodní ptáci.

Státní veterinární správa v úterý informovala o novém ohnisku ptačí chřipky. Podezření začali mít inspektoři poté, co chovateli z Příbramska zahynulo pět hus, u jedné kachny se navíc objevily příznaky typické pro tuto nemoc. Okamžitě proto začali jednat a mrtvé kusy drůbeže poslali ke zkoumání. Výsledky testů potvrdily, že jde o ptačí chřipku H5.

Inspektoři se nyní snaží zjistit, jak se drůbež v malochovu nakazila. Majitel nevyloučil, že mohla přijít do kontaktu s volně žijícími vodními ptáky. Zbývající drůbež v chovu nechala veterinární správa v úterý dopoledne utratit.

Kolem ohniska vznikne tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto oblastech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která omezí přesuny drůbeže a zakáže i pořádání hromadných akcí jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy.

Související obsah

​Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tak způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.

Základním preventivním opatřením je (pokud možno) drůbež chovat v uzavřených objektech a zabránit kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit uzavřený prostor, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. Případné podezření na výskyt nákazy, která se projevuje například zvýšeným úhynem drůbeže nebo náhlým poklesem snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu.

V letošním roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno 37 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. První letošní ohnisko bylo potvrzeno 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Postupně přibylo 37 dalších ohnisek v chovech, která se nacházela jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních chovech. Poslední ohnisko v Mladé Boleslavi-Čejeticích bylo potvrzeno 18. května. 

V březnu se ptačí chřipka objevila hned v osmi krajích:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz