Ekonomika

ČNB zdvojnásobila úrokovou sazbu. Může to ztlumit růst cen a zdražit hypotéky

Úroková sazba se zdvojnásobí na 1,5 procenta. Rozhodla o tom bankovní rada České národní banky (ČNB). Naposledy se takto zvýšila v roce 1997. Může za to rostoucí inflace.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) zvedla ve čtvrtek základní úrokovou sazbu na 1,5 procenta. Zvýšila se o 0,75 procentního bodu. Znamená to, že se zdvojnásobila. Naposledy se takto výrazně zvýšila v roce 1997. Důvodem je vzrůstající inflace, která v srpnu přesáhla čtyři procenta.

Základní sazba upravuje výši úroku, tím pádem skrz ni ČNB snižuje objem peněz v oběhu. Od této sazby se také odvíjí úročení spotřebitelských úvěrů. "Je to nevídané, očekával se růst spíše o půl procentního bodu," uvedl pro TN.cz ekonom Štěpán Křeček. Krok podle něj ukazuje vážnou situaci se zdražováním v Česku a potřebu šokové terapie.

Podle Křečka by zvýšení úrokových sazeb mohlo pomoci ztlumit růst cen elektřiny, pohonných hmot i elektroniky. "Dá se očekávat posilnění koruny, vzhledem k tomu, že elektřina se obchoduje v eurech a ropa v dolarech, mělo by to pomoct ztlumit nárůst jejich ceny," myslí si ekonom.

Související obsah

Pomoci by mohla zvýšená úroková sazba i lidem, kteří si spoří. "Pokud budou banky férové, mělo by se to promítnout na spořících účtech, kde by měly zvýšit úroky," tvrdí ekonom Křeček.

Špatná zpráva je to naopak pro lidi, kteří si chtějí půjčit velkou částku třeba na bydlení. Těm se zhorší úvěrové podmínky, podle Křečka by mohly měsíční splátky pro takové lidi například u hypoték vzrůst o tisíce korun.

Připravit na potíže by se měli také exportéři. "Silnější koruna jim může uškodit při vyvážení zboží," tvrdí ekonom. Myslí si také, že se zpomalí tempo růstu české ekonomiky. "Obětováváme část ekonomického růstu, abychom zadrželi zdražování," doplnil Štěpán Křeček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz