Zahraničí

Nošení roušek ve třídách podle studií funguje. Samozřejmě, reagují učitelé

Nošení roušek ve třídách podle studií funguje. Samozřejmě, reagují učitelé

Ačkoliv debata o nošení roušek ve škole neustává, američtí výzkumníci mají jasno. Roušky podle nich velmi účinně zpomalují přenos virů a pomáhají udržet školy otevřené.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zveřejnilo ve své týdenní zprávě tři studie, které ukázaly, že roušky a respirátory jsou účinnou zbraní proti šíření covidu-19. Pro vědce to není žádným překvapením, stejně reagovali i oslovení učitelé, píše zpravodajský web ABC.

"Samozřejmě to funguje," reagovala na zjištění vědců učitelka sedmé třídy Kara McCormick-Lyonsová. "Fyzické distancování, nošení roušek, pobyt venku kdykoliv můžete, všechny tyto věci fungují," konstatovala Lyonsová. 

Podle nedávné studie z Arizonské státní univerzity byla šance na rozšíření covidu 3,5krát vyšší v učebním prostředí, kde se nenosily roušky. Americké školy, které zavedly požadavek nosit roušky před začátkem školního roku, měly méně nakažených než školy, které pravidlo zavedly až později. 

Související obsah

Autor arizonské studie Jeffrey McCullough konstatoval, že výsledky jen posílily současná pravidla o nošení roušek. "Výzkum byl v souladu s doporučením CDC k nošení roušek jako součást přístupu zabraňujícího šíření covidu ve školkách a školách," uvedl McCullough.

Další studie, která zkoumala více amerických států, zjistila, že počet škol, které v srpnu a na začátku září hlásily uzavření související s covidem, byl největší na jihu USA, kde platí méně nařízení. Celostátní studie zveřejněná CDC pak ukázala, že počty případů koronaviru byly vyšší na územích bez povinného nošení roušek. Na každých 100 000 dětí připadalo o 18 případů covidu méně v krajích, kde byly ve školách povinné roušky. Autoři studie ale uvedli, že je těžké dělat závěry bez zohlednění sociálního chování a dalších potenciálních proměnných v různých komunitách.

Mladí lékaři si budou moci do praxe započítat péči o pacienty s covidem. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz