Koronavirus

Příznaky koronaviru trápí lidi až šest měsíců po nakažení, zjistili vědci

Příznaky koronaviru trápí lidi až šest měsíců po nakažení, zjistili vědci
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Třetina lidí nakažených koronavirem má symptomy nemoci šest měsíců po infekci. Studie, které se zúčastnilo asi 270 tisíc pacientů, zjistila, že nejčastěji jde o problémy s dýcháním, dále o bolesti břicha a svalů, únavu, úzkost a depresi.

Asi jeden ze tří lidí, kteří se nakazili koronavirem, zažije symptomy covidu-19 i několik měsíců po infekci. Vyplývá to z dlouhodobé studie Oxfordské univerzity, na kterou upozornil deník Guardian. Během studie zkoumali vědci asi 270 tisíc lidí.

Příznaky nemoci zažilo tři až šest měsíců po nakažení asi 37 procent pacientů. Nejčastěji šlo o problémy s dýcháním, bolesti břicha a svalů, únavu, úzkost a depresi.

"Výsledky potvrzují, že významný počet lidí všech věkových kategorií symptomy a nepříjemnosti zasáhly v průběhu šesti měsíců po nakažení," uvedl jeden z autorů studie Max Taquet.

Související obsah

Příznaky delší dobu pociťují častěji ženy a pacienti, kteří byli hospitalizovaní. Různí lidé měli také různé příznaky. Zatímco starší lidé a muži měli častěji problémy s dýcháním a únavou, ženy a mladistvé trápily migrény, bolesti břicha, úzkosti a deprese.  

"Tato data jsou podobná těm, která jsme získali z průzkumů. Musíme vhodně upravit služby, které poskytujeme, abychom se vypořádali se současnými a budoucími potřebami," doplnil Taquet.

Postcovidovým syndromem jsme se zabývali i v reportáži v pondělních Televizních novinách. Jaká je ideální péče po prodělání nemoci? Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz