Domácí

Ekonomy děsí vývoj cen paliva. Může být nejdražší za posledních téměř 10 let

Z nepředvídatelného vývoje cen pohonných hmot mají těžkou hlavu i přední čeští ekonomové. Ani oni se nemohou shodnout na tom, jak hluboko budeme ještě muset sáhnout do kapes. Ale jedno je podle většiny z nich jisté, zdražovat se bude, a výrazně. My jsme se ekonomů ptali, kolik podle nich budou stát pohonné hmoty před Vánocemi.

Podle ekonoma Štěpána Křečka lze vzhledem k vývoji na ropném trhu očekávat zdražování pohonných hmot. "Cena benzínu by se mohla vyšplhat až k úrovni 37 korun za litr, cena nafty až 35 korun za litr," řekl pro TV Nova.

Ekonom Petra Studnička je toho názoru, že by cena mohla být ještě vyšší. "Obávám se, že můžou dosáhnout až hranice 40 korun za litr. Ceny benzínu a nafty budou možná i srovnatelné a hranici 40 korun atakovat," uvedl Studnička.

Související obsah

Souhlasí s ním i ekonom Jan Maček. "Když to řeknu úplně jednoduše: ochota lidí kupovat za určitou cenu, v roce 2012 jsme kupovali pohonné hmoty za 40 korun, nyní to může být stejné," pronesl.

Vývoj ceny pohonných hmot přirovnal k roku 2012 i další oslovený odborník. "V závislosti na vývoji cen ropy a koruny vše směřuje k tomu, že to bude o korunu navíc, budou to nejvyšší ceny v ČR od roku 2012," předpovídá Petr Sklář.

Podle Jiřího Schwarze to ale bude jinak. "Domnívám se, že ceny pohonných hmot se na Vánoce nebudou lišit od nynějších, ba naopak, budou levnější," nechal se slyšet.

Související obsah

Ekonom Lukáš Kovanda si zase myslí, že v nejhorším případě by lidé v zimě mohli platit až 40 korun za jeden litr benzínu. "Za litr nafty by to bylo 38 korun. A to v tom případě, že se neuklidní trh s energiemi, a víme, že je ta situace den ode dne horší," konstatoval Kovanda.

Jakub Jedlinský situaci odhadovat nechce. "Je možné, že ceny pohonných hmot budou o korunu dražší, ale také můžou být o pět korun levnější, tohle nejde předpovídat," pronesl.

Anketu uzavřel Tomáš Matuška. "Zuří nám globální ekonomická krize, která když bude pokračovat, tak se můžeme dočkat dalšího skoku pohonných hmot v ČR, klidně 4 koruny jak u benzínu, tak nafty," sdělil ekonom.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz