Ekonomika

Rodina si zafixovala levnou elektřinu. Firma jí smlouvu zrušila a cenu zvedla

Rodina si zafixovala levnou elektřinu. Firma jí smlouvu zrušila a cenu zvedla
Zdroj: TN.cz

Prudký růst cen elektřiny už se dotýká i těch, kteří si platby zafixovali na několik let. Na redakci TN.cz se obrátil pan Novák z Mostu, jenž měl smlouvu až do roku 2023. Jenže dodavatel ji teď jednostranně zrušil a ceny zvedl o téměř 80 procent. A podobně jsou na tom stovky Čechů. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) není takový postup vždy možný, lidem doporučuje se bránit.

Pan Novák uzavřel smlouvu se společnosti Bohemia Energy na dva roky letos v únoru. Do roku 2023 se mu neměla měnit cena. V pátek ho čekalo nepříjemné překvapení. Protože elektřina prudce zdražuje, dodavatel mu smlouvu zrušil a nabídl mu novou s cenou o bezmála 80 procent vyšší. 

V ceníku v původní smlouvě pana Nováka, kterou má redakce TN.cz k dispozici, vycházela elektřina na 1150 korun za megawatthodinu. Nová smlouva už uvádí cenu 3400 korun.

"Poslali mi jenom e-mail, že smlouvu ruší a od 1. listopadu 2021 bych měl mít úplně jinou cenu. Anebo mohu změnit dodavatele. My jsme jim odepsali, že nesouhlasíme, jelikož máme smlouvu na zmíněné dva roky," uvedl pan Novák.

Související obsah

​Bohemia Energy podle její mluvčí Hany Novotné mění ceny úplně všem zákazníkům bez fixací. "Zároveň je naší snahou najít dohodu i se zákazníky s cenou fixní. Smlouvy s fixovanou cenou jsou schopné pokrýt běžné výkyvy trhu, ale nemohou být imunní vůči jakékoliv situaci. Ačkoli jsme do poslední chvíle doufali, že se nám podaří fixní ceny udržet, současný bezprecedentní vývoj na trhu s komoditami nám to neumožňuje," řekla Novotná pro TN.cz.

Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší už stovky stížností. Lidem doporučuje, aby si znovu pozorně přečetli smlouvu. "Někteří z dodavatelů například nabízeli fixované produkty, které sice slibovaly neměnnou cenu na další rok, šlo však o smlouvy na dobu neurčitou, které mohou kdykoliv vypovědět, a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty ukončit," upozornil úřad.

Nedejte se, radí lidem úřad

Některé smlouvy ale předčasně vypovědět nelze. Držitelé takových se mají podle ERÚ bránit. "Jestliže smlouvy byly uzavírány na dobu určitou a s pevně garantovanou cenou, dodavatel je povinen smluvní ujednání dodržet a nemůže se z něj jednoduše vyvázat. Všem spotřebitelům proto doporučujeme, aby si znovu přečetli smlouvy, než na alternativní nabídku přistoupí, a nenechali se nutit k rychlé a pro ně nevýhodné změně ceníku," uvedla Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

"Ani největší dodavatelé nemohou dlouhodobě doplácet obrovský cenový rozdíl, který přinesl současný růst velkoobchodních cen energií. Ve chvíli, kdy víme, že není možné udržet cenu, která i v době sjednání byla na velmi nízké úrovni, dáváme možnost zákazníkům rozhodnout se podle svých osobních preferencí. Zdražení se dotkne dříve či později každého. My zákazníkům nabízíme pro současnou situaci v tuto chvíli nejvhodnější řešení," hájila zdražení mluvčí Bohemia Energy.

Související obsah

​Naštvaných lidí bude stále víc. Oznámení o zrušení smlouvy překvapilo i pana Lohmera. "Mám od nich plyn i elektřinu. Před rokem mi nabídli fixaci na obě služby, ale teď mi naráz chtějí platby zvednout až o 80 procent. Proč teda chtěli smlouvu na fixaci?" zlobí se.

Panu Novákovi zatím nikdo na jeho vyjádření nesouhlasu neodpověděl. "Čekám a pořád nic," zoufá si. Většina lidí se však bude muset s vyšší cenou smířit. Elektřinu zdražují všichni dodavatelé v Česku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz