Zajímavosti

Odbornice radí, jak často byste měli prát ručníky. Předejdete tak různým nemocem

Odbornice radí, jak často byste měli prát ručníky. Předejdete tak různým nemocem
Zdroj: Profimedia

Většina lidí používá ručník opakovaně, prát jej po každém osušení není zrovna ekonomické, ani ekologické. Podle odbornice bychom ale ručníky neměli používat příliš dlouho, protože se v nich daří různým patogenům. Doporučuje proto, aby je lidé měnili alespoň jednou týdně. Pozor bychom si měli dát i na to, jak ručníky pereme či jakým způsobem je používáme.

Není zřejmě překvapením, že vlhký ručník je ideálním domovem pro bakterie a plísně. A přestože poctivě dbáte na to, aby po koupeli dobře uschnul, neudržíte ho tím 100% čistý. "Ručníky nejsou tak čisté, jak si myslíte, a mohou ukrývat choroboplodné zárodky," uvedla pro CNN mikrobioložka z Westminsterské univerzity Manal Mohamedová.

Doporučuje prát ručníky alespoň jednou týdně. Opakované použití není problém, pokud ale zaznamenáte zvláštní zápach vycházející z ručníku, je na čase strčit ho do pračky, protože je to známka množících se bakterií či plísně. 

Správné používání ručníků

Je nutné si uvědomit, že pokaždé, když ručník použijete nebo se ho jen dotknete, přenesete na něj své patogeny. Zvláště po toaletě si proto myjte ruce důkladně mýdlem a horkou vodou alespoň po dobu 20 vteřin. "Toalety jsou plné choroboplodných zárodků," varuje Mohamedová.

Související obsah

​Proto by ručník neměl být těsně vedle záchodu. Při spláchnutí se totiž na něj mohou dostat například bakterie E. coli, které běžně žijí v naší trávicí soustavě, v močovém ústrojí ale způsobují záněty.

Důležité pravidlo, kterým byste se měli řídit, je nesdílet svůj ručník s dalšími lidmi, a to ani členy jedné domácnosti. Sdílené ručníky, například na toaletě, byste podle Mohamedové měli měnit denně.

Zásady praní ručníků

Pozor byste si měli dát i na samotné praní ručníků, i v pračce se totiž mohou znečistit. Mikrobioložka radí, abyste je neprali například se spodním prádlem, které může obsahovat stopy výkalů nebo genitálních infekcí. Ze stejného důvodu nikdy neperte ručníky s předměty, které jsou silně znečištěné tělními tekutinami, například zvratky.

Odbornice zároveň doporučuje neprat dohromady ručníky a kuchyňské utěrky kvůli riziku rozšíření bakterií.

Související obsah

​Při praní se řiďte tím, že čím vyšší teplota, tím lépe. Ručníky byste měli prát alespoň na 60 stupňů. Pokud jsou více znečištěné, tak se nebojte teplotu nastavit na 90 stupňů.

Patogeny na ručnících

Většina choroboplodných zárodků, které máte na ručníku, je neškodná, uklidňuje Mohamedová. "Některé z nich, včetně stafylokoků, ale mohou způsobit infekci a zdravotní problémy, zejména u lidí s kožními ranami či oslabenou imunitou," varuje. Stafylokoky běžně žijí na naší kůži, pokud se ale dostanou do rány, boj s následnou infekcí bývá velmi náročný.

Ručníky mohou také šířit bakterie, které způsobují akné nebo zánět spojivek. Obyvateli osušek bývají i již zmíněné E. coli, které jsou původci infekcí močových cest.

Při používání dbejte na to, aby ručníky pořádně uschly. Nikdy se neutírejte ručníkem, který je stále vlhký.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz