Výměna

Nejen jídlo. Zkáze podléhají i brýle, koření, ručníky nebo matrace!

Nejen jídlo. Zkáze podléhají i brýle, koření, ručníky nebo matrace!
Zdroj: Profimedia

Nejen potraviny nebo léky mají určenou expirační dobu. Spotřebovat nebo vyměnit bychom měli i věci, u kterých na první pohled není patrné, že podléhají zkáze. Pokud je ale budeme používat dál, vystavujeme se zdravotním rizikům.

Asi nejpatrnější je expirační doba u potravin, kde mnohdy poznáme na první pohled, že není již bezpečné je jíst. Většina lidí vyhazuje nebo poctivě vrací do lékárny i léčiva, která nedoberou včas. Mnozí už ale nevědí, že třeba takový peroxid vodíku ztrácí po otevření své vlastnosti a po dvou měsících už jako dezinfekce není dostatečně účinný. A takové vitamíny se po třech letech v podstatě změní v placebo.

Web Bright Side upozorňuje i na další běžné vybavení domácnosti, u něhož zapomínáme nebo neznáme expirační dobu. Třeba koření bychom měli spotřebovat do dvou let, pak už ztrácí chuť. Čajové sáčky ztrácejí chuť už po šesti měsících.

Životnost slunečních brýlí by měl upřesnit jejich výrobce, obecně ale platí, že po dvou letech jsou zralé na výměnu, protože začnou propouštět více a více ultrafialových paprsků.

Z hygienických důvodů bychom měli pravidelně měnit i kartáčky, ručníky, polštáře nebo dokonce papuče. Zubní kartáček bychom neměli používat déle než tři měsíce, protože se z něj postupně stává množírna bakterií. Ani zubní pasta nemá neomezenou životnost, po otevření bychom ji měli zpracovat do jednoho roku, což většinou nebývá problém doma, ale spíše u cestovních balení na dovolenou.

Související obsah

Bakterie se množí také na ručnících, proto je potřeba je často prát, jenže při praní v horké vodě zase trpí látka. Ručník bychom měli vyhodit zhruba po třech letech. Kvůli únavě látek a deformaci výstuží má podprsenka životnost dva roky.

U takových látkových papučí byste se ani ke stavu, kdy je potřeba je vyměnit kvůli špatné látce, neměli dostat. Odborníci totiž radí nosit je maximálně půl roku, protože se z nich stane množírna plísní. O moc lépe na tom nejsou ani normální látkové boty. Zhruba po půl roce už podrážky a vložky melou z posledního. U běžeckých bot je životnost jen 400 kilometrů.

Ke zdravému spánku je dobré měnit polštáře každé 2 až 3 roky. Postupně se totiž polštář stává útočištěm roztočů a zároveň bez ohledu na náplň začíná ztrácet svůj tvar a pevnost. O moc lépe na tom není ani peřina. Její životnost se, z podobných důvodů jako v případě polštáře, pohybuje podle toho, jak se o ní staráte, mezi 7 a 10 lety. A po stejné době byste měli měnit také matraci.

Související obsah

Jídlo není tím jediným v kuchyni, u čeho bychom si měli hlídat, jak dlouho jej tam máme. Nejmenší životnost mají houbičky na nádobí, které vydrží pouhé dva týdny. U měchaček a obraceček doporučují odborníci obměnu po dvou letech, zejména u těch dřevěných. A pravidelně byste měli měnit i dřevěné prkýnko. To je po chvíli doslova inkubátorem na bakterie a kvůli vlhkosti se začíná deformovat. Vyhodit byste jej měli po třech letech.
 

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz