Zahraničí

Jíst špenát by mohlo ochránit před rakovinou tlustého střeva, zjistili vědci

Jíst špenát by mohlo ochránit před rakovinou tlustého střeva, zjistili vědci
Zdroj: Thinkstockphotos

Špenát by se mohl stát zbraní v boji proti rakovině tlustého střeva a konečníku. Vědci v jednom z dřívějších výzkumů zjistili, že má protirakovinné vlastnosti a dokáže potlačit vývoj polypů. Nyní výzkumníci z Texaské univerzity popsali, jak přesně tento druh zeleniny s rakovinou bojuje.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je u nás jednou z nejčastějších onkologických diagnóz. Až do roku 2015 byla Česká republika první na světě v počtu výskytu tohoto onemocnění. I když od té doby počty klesají, podle lékařů jsou stále alarmující. Američtí vědci teď v nové studii popsali, jak může být špenát užitečný v boji s touto zákeřnou chorobou.

Výzkumníci z Texasu ve svém výzkumu použili model dědičného onemocnění nazývaného familiární adenomatózní polypóza. Tato dědičná porucha způsobuje, že se u mladých lidí v tlustém střevě vyvinou nerakovinotvorné výrůstky (polypy). Téměř vždy po čase vedou k rakovině tlustého střeva. Kvůli tomu těmto pacientům musí být tlusté střevo odstraněno, poté podstupují další léčbu, aby se výrůstky nerozšířily do tenkého střeva. Výsledky studie ukázaly, že právě jim by špenát mohl pomoci jako prevence rakoviny a v oddálení doby, kdy si budou muset nechat tlusté střevo odstranit.

Související obsah

Vědci pro účely studie krmili krysy s familiární adenomatózní polypózou špenátem sušeným mrazem po dobu 26 týdnů. Během této doby potvrdili, že špenát má schopnost potlačit vývoj výrůstků, které měly podobné vlastnosti jako ty lidské. Zjistili také, že jejich potlačení konzumací špenátu vedlo ke zvýšené diverzitě ve střevním mikrobiomu a udržovalo mastné kyseliny na prospěšné úrovni. "Věříme, že konzumace špenátu může fungovat jako ochrana i pro lidi, kteří nemají familiární adenomatózní polypózu," řekl k výsledkům studie její hlavní autor Roderick Dashwood. Většina forem rakoviny tlustého střeva není způsobena zděděnou genetickou predispozicí.

Podle Dashwooda si výzkumný tým původně myslel, že účinnou látkou v boji s rakovinou je chlorofyl. "Mou předpojatostí bylo soustředit se na chlorofyl kvůli mé dlouhé historii zkoumání jeho protinádorových účinků. Blahodárné účinky ale ve skutečnosti způsobovaly mastné kyseliny a deriváty kyseliny linolové," vysvětlil Dashwood. Vědci nyní plánují dále zkoumat jejich vlastnosti.

Daswhood konstatoval, že by lidem neuškodilo, kdyby začali jíst špenát jako preventivní opatření hned. "Čím dříve, tím lépe. Neměli byste čekat, až se objeví polypy, abyste mohli začít dělat tyto druhy preventivních věcí," uzavřel výzkumník.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz