Zahraničí

Krize řidičů v Británii zvedá ceny zboží. Palivo budou rozvážet vojáci

Od pondělí budou benzín a naftu ve Velké Británii rozvážet vojáci. Během víkendu ještě musejí dokončit nácvik převozu nebezpečného materiálu. Nedostatek řidičů na ostrovech zvedá ceny i dalšího zboží a nikdo netuší, jestli se problém podaří vyřešit alespoň do Vánoc.

Už to trvá více než týden. Dva tisíce čerpacích stanic, tedy zhruba každá sedmá, je na ostrovech na suchu. "Situace se stabilizuje, ale nemůžeme předstírat, že je úplně v normálu. Přál bych si, aby to tak bylo, ale není. Proto si myslím, že nasazení armády je rozumný krok," řekl k vývoji krize okolo pohonných hmot a nedostatku řidičů státní tajemník pro zdravotnictví a sociální péči Sajid Javid.

Zapojení armády potvrdil britský ministr obrany Ben Wallace. "Ano, počty vojáků budou navýšeny a během příštího týdne překročí hranici dvou set. První velká skupina začne pracovat od pondělí. Dalších 60 až 70 se k nim připojí během týdne," okomentoval ministr.

Související obsah

Ani čerpací stanice, které se podařilo otevřít, nemají paliva nazbyt. Pečovatelé, řemeslníci nebo třeba kurýři, tak nemohou pracovat na plno. "Je to jako na houpačce. Jeden den jsem bez práce, druhý den si jí vezmu tolik, co za tři dny normálně, ale pak musím sedět na pumpě a hloupě na sebe koukat s ostatními," popsal situaci dodavatel Lee Henderson.

Kromě řidičů cisteren chybí teď v Británii i řidiči dalších nákladních aut. Ti, kteří stále jezdí, požadují za svou práci víc peněz. Kromě energií, tak zdražuje i běžné zboží.

Související obsah

S nezvykle prudkým růstem cen bojuje i Francie. Tamní premiér Jean Castex proto rozhodl, že se od února domácnostem zastropují ceny zemního plynu a elektřiny. Ještě během října by se ale měly ceny zvýšit, a to o téměř 13 procent. "Budeme muset být ještě opatrnější a dávat si pozor, kdy rozsvítíme světlo a spustíme pračku," okomentovala zdražování jedna z obyvatele Francie.

Celoevropské zdražování energií budou projednávat lídři sedmadvacítky na svém dalším zasedání v druhé polovině října.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz