Koronavirus

Podvodníci zneužili brněnskou nemocnici. Opatřili lidem falešné výsledky testů

Policie vyšetřuje případ padělaných potvrzení o negativním testu na koronavirus, která využívali lidé pro cesty do zahraničí. Na dokumentech bylo falešné razítko jedné brněnské nemocnice. Ta už podala na neznámého pachatele trestní oznámení.

Do zahraničí bez testu, zato s falešným potvrzením. Během letošních prázdnin poměrně častý podvod, který zaznamenali celníci na hraničních přechodech celé Evropské unie. Jeden z padělatelů zneužil jméno Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně.

"Nejprve přišla anonymní udání na hygienickou stanici," prozradila mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Hygienici získali několik potvrzení o negativním testu na koronavirus. Pod dokumentem bylo razítko nemocnice U svaté Anny. Ta ale zjistila, že razítko je padělek.

"Zjistili jsme podle drobných nuancí, že razítko není pravé. Jedná se o padělek, a tudíž jsme podali trestní oznámení," dodala Lipovská. Policie teď zjišťuje, kdo razítko vyrobil a k čemu sloužila padělaná potvrzení. Za nedovolenou výrobu úředního razítka hrozí až roční vězení.

Související obsah

​Podle Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) začal počet padělků narůstat od jara tohoto roku. Do prázdnin vzrostl jejich počet více než pětinásobně.

"Certifikáty jsou k něčemu důležité, lidé je potřebují, aby mohli vycestovat. Dalo se očekávat, že se časem nějaké falešné pochopitelně objeví," konstatoval ředitel NAKIT Vladimír Rohel.

O tom, jak může potvrzení zkomplikovat dovolenou, se v červnu přesvědčili turisté vracející se z Tuniska. Na letišti je několik hodin zadržovala cizinecká policie. Někteří cestující se přiznali, že dostali v Tunisku od lékaře potvrzení, aniž by podstoupili testy.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz