Koronavirus

Do škol se vrátí plošné testování. Hygienici odhalili přes 900 nakažených

Po necelých třech týdnech od začátku školního roku evidují hygienici v rámci škol více než 900 nakažených. I tak je prý ale nákaza pod kontrolou. Další plošné testování plánuje ministerstvo zdravotnictví po podzimních prázdninách.

Jedna škola hygienou zcela uzavřená a 920 lidí nakažených. Takový je stav šíření nákazy koronavirem po třech týdnech ve školách. "Mezi nemocnými nejsou jenom žáci, jsou to i učitelé, uklízečky, paní z kuchyně i rodiče žáků," řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Co do počtu nakažených v rámci škol je na tom nejhůře Moravskoslezský kraj a Praha, ty mají přes 150 nemocných. Ve Středočeském kraji je v karanténě celkem 38 tříd. Úplně uzavřít se musela minulý týden kvůli nákaze základní škola v Praze 3. Nakažených tam bylo na 50 dětí a třetina žáků ze 700 musela být v karanténě.

Související obsah

"Ještě po uzavření školy jsme přijali několik oznámení o dalším onemocnění a některé třídy ještě dodatečně byly zahrnuty do karantény," sdělil ředitel ZŠ Chmelnice Václav Havelka.

Testy minimálně ještě dvakrát

Doma budou žáci minimálně do příští středy, pak by je mělo čekat testování. "Chtěli bychom zopakovat v průběhu podzimu dvě nebo tři kola plošného testování, pokud se situace nezhorší. Pak bychom třeba museli zavést testování plošněji a pravidelně," vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Chceme, aby zřizovatelé škol měli možnost v případě, že místní situace je špatná, zavést testování v konkrétní škole plivacími PCR testy třeba jednou za 14 dní," doplnil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Jen v Praze 11 je v karanténě devět tříd v jedné základní škole a pět tříd v další. Pražský primátor považuje za problém, že nejsou přesná data o nakažených ve školách.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz