Zahraničí

Američanky demonstrovaly po celé zemi za právo na potrat

Američanky demonstrovaly po celé zemi za právo na potrat
Zdroj: Profimedia

Desítky tisíc žen demonstrovaly v sobotu po celých USA za právo na potrat. Obávají se, že se nový zákon, který začal platit v Texasu a prakticky zakazuje potraty včetně otěhotnění po znásilnění, rozšíří do dalších států.

Protesty se konaly ve stovkách měst včetně Washingtonu D. C., New Yorku či texaského Austinu.

“Potrat je osobní volba, ne právní debata,“ nebo “Moje tělo, moje volba,“ znělo skandování a hlásaly transparenty žen, informovala americká média.

Devatenáctiletá univerzitní studentka Elaine Baijalová řekla novinářům, že pochodů za legalizaci potratů se v 70. letech zúčastnila její matka i babička. “Je smutné, že o čtyřicet let později musíme stále bojovat za svá práva,“ uvedla dívka.

Zdroj: Profimedia.cz

​Zpřísněný zákon o potratech prosazený konzervativní vládou začal platit v Texasu od 1. září. Umožňuje komukoliv zažalovat lékaře, který provede potrat po 6. týdnu těhotenství, kdy podle bojovníků proti potratům začne plodu bít srdce. Jenže to je doba, kdy většina žen o početí ještě neví. Výjimku nemá ani otěhotnění po znásilnění či incestu. Texaské ženy tak za potraty cestují do jiných amerických států. Jenže může být hůř.

O podobných restrikcích uvažují politici v dalších státech ovládaných republikány. Trumfy drží americký Nejvyšší soud, který odmítl texaský zákon zrušit. V nejbližší době bude rozhodovat o omezení potratů v Mississippi. Mezi soudci přitom převažují konzervativci v poměru šest ku třem, kteří posílili po jmenování nových členů tribunálu bývalým prezidentem Trumpem. Však také demonstrantky v hlavním městě, které mířily k budově Nejvyššího soudu, volaly cestou kolem hotelu Trump International „Hanba!“ a hrozily pěstmi.

Související obsah

​Největší obavu mají zastánkyně práva na potrat z toho, že Nejvyšší soud při projednávání potratových zákonů zruší přelomové rozhodnutí z roku 1973 známé jako kauza Roeová versus Wade. To zaručilo americkým ženám právo na potrat do chvíle, než by plod byl schopen přežít mimo dělohu, tedy až do 28. týdne těhotenství.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz