Ekonomika

Schillerová v boji s ČNB. Je možná nejhorší ministryní financí, říká ekonom

Mezi centrální bankou a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) panuje napětí. Ministryni se nelíbilo, že bankovní rada výrazně navýšila úrokové sazby, a bankéře napadla, že jdou proti českým rodinám. Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok řekl, že její slova nejsou kompetentní. A podle bývalého viceguvernéra banky bude možná Schillerová jednou hodnocena jako nejhorší ministryně financí.

Ministryně financí se ve čtvrtek na twitteru vyjádřila k rozhodnutí České národní banky. "Dnešní rozhodnutí ČNB přehodilo výhybku hospodářské politiky ČR na kolej typickou pro rozvojové země. Zatímco centrální banky ve vyspělém světě podporují růst a životní úroveň, ta naše zvolila cestu dražších úvěrů pro firmy či zdražení hypoték rodinám o tisíce korun měsíčně," napsala Schillerová.

Za to se dočkala ostré reakce guvernéra národní banky Jiřího Rusnoka a její výrok odsoudil i bývalý viceguvernér banky a ekonom Mojmír Hampl. "Nevím, jestli fiskální politika převedla také výhybku k rozvojovému světu. Podle mne data o tom nesvědčí. Garantuji vám, že budou sazby zvyšovat i další země, které nejsou rozvojové. Ta slova jsou naprosto nekompetentní," okomentoval Rusnok.

Související obsah

"Myslím si, že až se budou psát dějiny hospodářské politiky popandemické a předpandemické, ale i po roce 1989, tak ona bude mít možná místo nejhoršího ministra financí. Těch kritik ze strany politiků na centrální banku byla řada. To, co je nové, že si nepamatuji, že by paní Schillerová řekla kompetentní výrok k hospodářské politice," řekl Hampl.

Schillerová si prý ale za svým vyjádřením stojí. "Můj negativní postoj k restriktivní měnové politice v době křehkého hospodářského oživení samozřejmě platí. Za svým vyjádřením si stojím a myslím, že je jasné a srozumitelné. Že se panu guvernérovi nelíbí, to mě nepřekvapuje," uvedla Schillerová.

"Za mě bych asi souhlasil, že paní ministryně není dobrou ministryní financí. Tady si myslím, že ty dluhy jsou extrémní a vláda se podílí na situaci kolem inflace," okomentoval ekonom a pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Související obsah

"Ono to má dva faktory. Vysoká inflace bere úspory obyvatelů a zdražuje veškeré nákupy. Pokud ČNB nějakou formou zareaguje, tak to má negativní dopad na podnikatele minimálně v rámci úrokové služby a jejich cashflow. Na druhou stranu je pravda, že ČNB je tady od toho, aby hlídala cenovou stabilitu, a to asi dělat v tuto chvíli musí. Už je to v takové fázi, že už musí," pokračoval ekonom.

K názorům ministryně se vyjádřil i opoziční politik Jan Skopeček (SPOLU). "Já považuju ta vyjádření paní Schillerové za nehorázná, hloupá, nekompetentní. Protože ČNB má za cíl hlídat stabilitu cenové úrovně. To, že se to nehodí ministryni Schillerové, protože to bude zdražovat obsluhu státního dluhu nebo to bude zdražovat úvěry Agrofertu, to je jiná věc, ale v České republice potřebujeme stabilní cenovou hladinu. Potřebujeme tu inflaci srazit nízko, protože s vysokou inflací se nevede žádné zemi dobře," okomentoval Skopeček.

Bankovní rada centrální banky překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Nelíbilo se to ani premiéru Andreji Babišovi (ANO). Podle něj to poškodí ekonomiku a dotkne se to i domácností s hypotékami. Ekonomové postupné zvyšování úrokových sazeb očekávali, ne ale tak skokové.

Aneta Daněčková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz