Ekonomika

Skopeček se tvrdě pustil do Schillerové kvůli státnímu dluhu. Obvinil ji ze lži

Necelých dva a půl bilionu korun je současný dluh České republiky. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) situaci ale černě nevidí, státní dluh se nyní podle ní opět daří snižovat a obavy o fungování státu nemá. Opoziční politik Jan Skopeček se kvůli tomu do ministryně v živém vysílání Televizních novin tvrdě pustil a osočil ji ze lži.

Podle některých ekonomů je nebezpečná hlavně dynamika růstu státního dluhu, na konci roku 2019 to bylo zhruba 29 %, nyní je to více než 39 % HDP. Podle ekonomů hrozí, že pokud přijde výrazná krize, stát nebude mít na některé výdaje, např. zdravotnictví nebo školství.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) tyto obavy ale nemá. "Chtěla bych upozornit, že když hnutí ANO přebíralo ministerstvo financí, tak státní dluh byl 41 %. My jsme to dokázali srazit na 28 % a přišel covid. Museli jsme pomoci ekonomice, takže jsme se zadlužili více," řekla ve vysílání TV Nova ministryně.

"Pořád jsme ale šestá nejméně zadlužená země v EU. Zhruba teď je to 39,1 % HDP," doplnila s tím, že okolní země jsou více zadlužené a fungují přesto efektivně. "Takže se obávat, toho, že nebudeme mít na služby, nemusíme," konstatovala.

Související obsah

​Stát podle ní pracuje opět na snižování dluhu, ve třetím čtvrtletí skutečně klesl o 86 miliard. "V tomto trendu chceme pokračovat," řekla Schillerová.

Ostrá kritika ze strany opozice

Občanskodemokratický poslanec Jan Skopeček ministryni osočil ze lži. "Paní ministryně rekordně zadlužila Českou republiku. V době, kdy nastupovalo hnutí ANO na ministerstvo financí, tak byl dluh 1,6 bilionu korun, dnes už jsme na částce 2,3 bilionu. Paní ministryně hovořila o poměru dluhu vůči HDP, ten ale nesrážela ona, to rostlo HDP, takže klesal ten poměr," upozornil.

"Co se ale týče dluhu na hlavu včetně nemluvňat, tak ze 160 tisíc korun jsme dnes na dluhu více než 220 tisíc na hlavu včetně nemluvňat. Paní ministryně převzala veřejné finance zdravé a posouvá je k rozpočtové propasti. Nechápu, že může mít rétoriku, kterou předvedla," nešetřil Skopeček kritikou.

Související obsah

​"Rozfoukává se tím inflace a rostou ceny. Za pár let narazíme do dluhové zdi, budeme muset aktivovat dluhovou brzdu a to nebude znamenat nic dobrého pro Česko. Příští rok je čas splácet dluhy a připravovat se na další krize, které mohou přijít. Nemůžeme vydrancovat veřejné finance, jako to dělá paní ministryně," varuje poslanec.

Snižování státního dluhu lze podle něj i bez zvyšování daní, které jsou v Česku už tak vysoké. "Úspory musí přijít na stránce výdajové," řekl na závěr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz