Zajímavosti

Čeká nás mírná, nebo tuhá zima? Příroda napovídá, co máme čekat

Čeká nás mírná, nebo tuhá zima? Příroda napovídá, co máme čekat
Zdroj: Getty Images

Přestože předchozí dny byly teplé a my jsme si plnými doušky mohli užívat babího léta, zima už pomalu klepe na dveře. O tom, jestli bude tuhá a deštivá se každoročně dohadují nejen odborníci, ale také laici. Zda oblékneme kožichy, nebo nám postačí tenká bunda, se dá snadno odhadnout. Stačí pozorovat přírodu.

V přírodě je spousta jevů, podle kterých lze s větší, nebo menší pravděpodobností zjistit, jaká zima nás čeká. Odborníci už nyní proto mají představu, na co se můžeme připravit.

Experti se shodují, že by letošní zima mohla být mírná a žádné velké mrazy nepředpokládají. "Bude to taková běžná zima. Když se podíváte na úrodu, tak cibule není nijak více zabalená. Nebude to žádné drama," řekl TN.cz zemědělec Václav Koutný.

Související obsah

Mnozí myslivci na podzim pozorují, jak se v lese zbarvuje zvěř. I podle toho se dá poznat, jaké počasí nás bude čekat. "Nezdá se, že by zima byla nějak extra tuhá. Vypadá to na standardní středoevropské počasí," myslí si člen Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Mezenský.

Podle odborníků by nás tak letos žádné extrémy čekat neměly. "Nejhorší jsou suché mrazy. Myslím, že ty letos úplně nebudou. Půda by mohla trochu zamrznout a objevit by se mohl i sníh," přiblížil Koutný.

Kromě zvířat nám podobu zimy může rovněž nastínit například padání listů nebo množství plodů na stromech a keřích. Napovědět může také vzhled růží na našich záhonech. Hezké růže totiž mají znamenat pěkný podzim a pozdní nástup zimy.

Také meteorologové očekávají mírnou zimu. "Americké modely zatím naznačují teplou zimu. Prosinec by měl být teplotně okolo normálu. Další měsíce by mohly být i nadprůměrné," uzavřel meteorolog Petr Dvořák.

O prodlouženém víkendu přálo počasí. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz