Zahraničí

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Pfizeru. Je pro lidi nad 18 let

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Pfizeru. Je pro lidi nad 18 let
Zdroj: Getty Images

Evropská léková agentura (EMA) schválila v pondělí třetí dávku vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech. Posilovací dávku lze podle expertů zvažovat u lidí nad 18 let, a to šest měsíců od podání druhé dávky.

Léková agentura navíc podpořila aplikaci třetí dávky vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna u lidí se sníženou imunitou. V tomto případě lze dotyčného člověka naočkovat už 28 dní od druhé dávky.

"Studie prokázaly, že další dávka těchto vakcín zvýšila schopnost produkovat protilátky proti viru, který způsobuje covid-19, u pacientů po transplantaci s oslabeným imunitním systémem," uvedli odborníci.

Související obsah

Některé státy včetně České republiky už začaly podávat třetí dávku ještě před jejím schválením Evropskou lékovou agenturou. Konkrétně v Česku mohou dostat posilovací dávku od konce září lidé, kteří mají osm měsíců od ukončení očkování.

Odborníci však třetí dávku doporučují zejména těm s oslabenou imunitou, chronickým onemocněním a lidem nad 60 let. Vhodná je také pro zdravotníky a zaměstnance zařízení sociální péče. Celkem už v České republice dostalo posilovací dávku 7 527 lidí.

Očkování dětí rozděluje českou společnost. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz