Domácí

Sněmovna schválila zmrazení platů politiků. Příštích pět let se nezvýší

Poslanci se v úterý sešli na dvou mimořádných schůzích. První se týkala závěrečné zprávy vyšetřovací komise k ekologické katastrofě na Bečvě. Podle člena poslanecké vyšetřovací komise Petra Gazdíka (STAN) mohla být některá pochybení při vyšetřování výsledkem nátlaku na úřady. Právě proto chce podat trestní oznámení. Zprávu vyšetřovací komise vzala sněmovna na vědomí. Druhá schůze se týkala zmrazení platů poslanců, to schválila sněmovna odpoledne.

Poslanci se v úterý od 14:00 zabývali na schůzi sněmovny platy představitelů státní moci. Poslanci schválili zmrazení platů na pět let, tedy do roku 2026. Navrhované změny se netýkají platů soudců a státních zástupců. Celková úspora by za pět let měla dosáhnout 737 milionů korun. Pro hlasovalo 133 ze 134 přítomných poslanců. Vládní novelu musí ještě schválit Senát. Následujících pět let tak zůstanou platy politiků stejné jako doposud.

"Bez přijetí návrhu v tomto volebním období dojde v navýšení platů představitelů státní moci o 6,1 procenta, což ve vztahu k vývoji platové úrovně u ostatních skupin zaměstnanců veřejného sektoru nemůže být považováno za žádoucí," uvádí důvodová zpráva k návrhu.

Související obsah

Ekologická katastrofa na Bečvě

Závěrečnou zprávou vyšetřovací komise ke katastrofě na Bečvě se v úterý od deseti hodin dopoledne zabývali členové Poslanecké sněmovny. Vyšetřovací komise navrhuje poslancům, aby požádali vládu o postup dle navrhovaných opatření ve zprávě. Zprávu vyšetřovací komise sněmovna po páté hodině odpoledne vzala na vědomí. Ze 104 přihlášených poslanců bylo 55 pro, proti nebyl nikdo.

"Vyšetřovací komise konstatuje, že selhání spatřuje nejen v postupu příslušných orgánů (zejména ze strany ČIŽP), ale i v koordinaci odběru vzorků a jejich následné analýze, když nedošlo k dostatečnému odběru vzorků nad místem výskytu úhynu ryb a vůbec u vyústění do toku Bečvy. Vyšetřovací komise proto považuje za nutné vypracovat příslušné metodické pokyny, zajistit změnu legislativy, zpracovat seznam vyústění a zajistit součinnost laboratoří. Vyšetřovací komise se proto vyjádřila i k připravovanému návrhu novely vodního zákona," stojí mimo jiné ve zprávě vyšetřovací komise.

Podle člena poslanecké vyšetřovací komise Petra Gazdíka (STAN) mohla být některá pochybení při vyšetřování výsledkem nátlaku na úřady. Právě proto podá trestní oznámení. V rozporu je údajně také verze vzniku události, se kterou pracuje inspekce i policie. "Po stovkách hodin nad rozhovory a analýzami se mi nechce věřit nešťastným náhodám, obzvlášť když kolem premiéra a jeho byznysu je jich víc než dost," řekl Gazdík.

Poslední schůze ve sněmovně byla emotivní, poslanci si vyřizovali účty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz