Počasí

Nejchladnější zima všech dob: Polární vír působí, extrémní teploty lámou rekordy

Nejchladnější zima všech dob: Polární vír působí, extrémní teploty lámou rekordy
Zdroj: Getty Images

Antarktidu letos sužují extrémní mrazy. Za posledních šest měsíců klesla průměrná teplota na stanici Amundsen-Scott na -61 °C, což je nejméně od začátku měření, tedy od roku 1957. Podle odborníků má vliv na počasí i polární vír podobný tomu, který se stále rychleji přibližuje ze severního pólu k Evropě.

Polární vír a velký úbytek ozonu. Tyto dva jevy podle expertů stojí za extrémně mrazivým počasím na nejchladnějším kontinentu planety. Na Antarktidě panuje nejmrazivější zima za posledních více než 60 let. Průměrná teplota na stanici Amundsen-Scott South Pole mezi dubnem a zářím byla rekordních -61 °C.

Před několika dny spadly teploty na ruské stanici Vostok dokonce na -79,4 ° C, od nejchladnější říjnové teploty vůbec ji tak dělí pouhých 0,6 °C. Silné mrazy na jižním pólu mají za následek také přibývání mořského ledu, jehož hladina vystoupala na pátou nejvyšší úroveň v historii, informuje The Washington Post.

Podle odborníků jde o velmi zajímavý jev a výkyv počasí, protože jak Antarktida, tak planeta se uprostřed eskalujícího extrémního počasí jinak i nadále rychle oteplují.

Související obsah

​Na prudké změny počasí upozornil jako první novinář zaměřující se na klimatologii Stefano Di Battista, který zveřejnil výsledky výzkumu antarktických teplot. Jeho slova později potvrdil i Richard Cullather, vědecký pracovník NASA.

Současné mrazivé teploty přesto stále nejsou těmi nejnižšími, jaké kdy byly na kontinentu pozorovány. V červenci 1983 spadly na stanici Vostok na -89,6 °C. V průběhu dalších let satelity detekovaly teploty dokonce ještě nižší, a to až -98 °C.

​Přírodní podmínky nad Antarktidou jsou v kontrastu se zbytkem planety, která podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru zaznamenala čtvrté nejteplejší léto.

Vědci připisují nezvyklý chlad velmi silnému polárnímu víru. Polární vír je zjednodušeně velká cyklóna, která se formuje ve stratosféře (vrstva atmosféry v 18 až 50 kilometrech nad mořem) a pod níž se nachází masa studeného vzduchu. A právě tento jev je se podle expertů na počasí blíží i z Arktidy k evropskému kontinentu. Podle meteorologů z portálu Severe Weather k nám nejspíš skutečně doputuje. Znamenalo by to intenzivnější zimu s teplotami hluboko pod nulou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz