Domácí

O stavu prezidenta Zemana musíme znát pravdu, zní z opozice

Informace o zdravotním stavu prezidenta, který je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil, je podle odborníků pro veřejnost i politiky zásadní. A ve všech demokratických zemích je tak běžnou praxí o zdravotním stavu prezidenta informovat. Jenže v Česku se to prý neděje.

Místo informací o zdravotním stavu prezidenta příspěvky na sociálních sítích s úryvky z bible. Taková komunikace Hradu ale podle opozice nestačí.

"Bylo by velmi vhodné, aby Hrad informoval o pravém stavu věcí,“ řekl poslanec Petr Gazdík (PIRSTAN). "U předchozích prezidentů bylo běžné, že se o jejich stavu informovalo. Nemusíme jít úplně do detailu, ale mít alespoň nějakou informaci,“ myslí si zase poslankyně Markéta Pekarová Adamová (SPOLU).

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ale na žádosti opozice reagoval po svém a ani na otázky TV Nova ohledně zdravotního stavu Miloše Zemana konkrétně neodpověděl. "Jsou hodně nervózní z blížících se voleb. Je to tedy obyčejná hysterie lidí hladových po moci. Mohu jen ujistit, že pan prezident je na povolební vyjednávání připraven,“ uvedl jen.

"Já osobně si myslím, že pokud jde o zdraví prezidenta, tak by veřejnost měla být informovaná. Platí to nejen pro prezidenta, ale třeba i předsedu vlády, pro ty špičkové funkcionáře,“ tvrdí politolog Jan Herzmann.

Související obsah

A podobný postup, tedy neurčité informace a mlžení, zvolil prezidentův mluvčí i při minulém pobytu hlavy státu v nemocnici. Když byl naposledy prezident Zeman hospitalizován ve Ústřední vojenské nemocnici, Hrad to nejprve vůbec nekomentoval, vyjádřil se až po dvou dnech.

"Mně připadalo přirozené, že když prezident nastoupí do nemocnice, probíhají nějaká vyšetření. A po skončení těch vyšetření jeho tiskový mluvčí oznámí výsledky. Co by říkal dřív? Že nastoupil? Že si vzal pyžamo?“ myslí si ministryně financí Alena Schillerová.

Přitom když byl v nemocnici prezident Václav Havel, pořádalo vedení nemocnice tiskové konference, kde zveřejňovalo detailní informace o jeho zdravotním stavu.

Prezident Zeman před týdnem oslavil 77. narozeniny. Během svého působení v prezidentské funkci byl na rekondičním pobytu v nemocnici už několikrát.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz