Zahraničí

Čína: Svět je na pokraji třetí světové války. Vypuknout může kdykoliv

Čína: Svět je na pokraji třetí světové války. Vypuknout může kdykoliv
Zdroj: Profimedia

Celý svět dělí pouhý jeden výstřel od vypuknutí třetí světové války. Vážná je situace na Tchaj-wanu, kde se ve vzdušném prostoru pohybuje přes 100 čínských bojových letadel. Čína varovala, že válka může vypuknout kdykoliv.

Za posledních pár dnů vyslala Čína do tchajwanského vzdušného prostoru téměř 150 bojových letadel, včetně 56 tryskáčů. Čínský státní deník Global Times varoval, že válka může začít prakticky kdykoliv. Tchaj-wan se však hodlá bránit.

Tchajwanský prezident Tsai Ing-wen slíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby zemi ochránil před invazí, uvedl britský list Daily Mail. Rozpoutat válku by tak nyní mohl i jediný výstřel.

Související obsah

Důvodem pro narušení tchajwanského vzdušného prostoru je podle odborníků snaha Číny svou bývalou provincii opět připojit. Ta totiž Tchaj-wan považuje za svou součást a hrozí vojenským zásahem v případě, že Tchajwanci vyhlásí oficiálně nezávislost. Někteří odborníci už spekulují, že se Čína právě tímto svým jednáním připravuje na válku.

V dané oblasti navíc probíhá velké cvičení ozbrojených sil šesti různých států, mezi nimiž jsou ty japonské, britské i americké. Spojené státy už také vyzvaly Čínu, aby své letectvo ze vzdušného prostoru Tchaj-wanu stáhla.

Prezident Joe Biden o napětí debatoval se svým čínským protějškem Si Ťin Pchingem, se kterým se shodl na nutnosti dodržet platné dohody.

Už od začátku letošního roku tchajwanské úřady každý den zaznamenaly ve svém vzdušném prostoru minimálně jedno čínské letadlo. Situace se však dramaticky změnila v pátek, kdy do vzdušného prostoru země vniklo 38 čínských letounů. Od té doby případů narušení vzdušného prostoru výrazně přibylo.

Související obsah

Mezi bojovými stroji navíc bylo 12 bombardérů H-6. Ty jsou schopny odpálit najednou až 72 řízených střel. Také mimo jiné právě proto jsou mnozí experti situací velmi znepokojeni.

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem je dlouhodobé. Eskalovalo však především v roce 2019, kdy se čínský prezident Si Ťin Pching zavázal, že obě země znovu sjednotí. Nezdráhal se navíc varovat, že je rozhodnutý si to vynutit i násilím.

Čína provedla dosud největší narušení vzdušného prostoru na Tchaj-wanu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz