Zahraničí

Babiš se zúčastnil summitu ve Slovinsku. Řešily se i rostoucí ceny energií

Ve Slovinsku ve středu vyvrcholil neformální summit zemí Evropské unie a západního Balkánu. Hlavními tématy byl rozvoj vzájemné spolupráce a finanční podpora západobalkánských zemí. Summitu se zúčastnil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Budování silné a nezávislé Evropy - v tomto duchu se nesl summit Evropské unie a Západního Balkánu ve Slovinsku.

Řada západobalkánských zemí už několik let čeká na přijetí do Evropské unie. Nejblíže k tomu má Černá Hora a Srbsko. Výrazného posunu v procesu přijetí se ale během summitu nedočkaly.

"Už jsme se několikrát připravovali na svatbu, ale hosté nepřišli. Teď už se na svatbu nepřipravujeme, ale i nadále budeme projevovat naši lásku," prohlásil albánský premiér Edi Rama.

"O rozšíření o západní Balkán mluvíme 21 let. A já jsem ve svém proslovu řekl, že už to konečně musíme prosím vás rozhodnout," uvedl český premiér Andrej Babiš.

Související obsah

Dalším hlavním bodem summitu byl hospodářský a investiční program. Evropská unie plánuje v příštích sedmi letech pro Západní Balkán uvolnit v přepočtu asi 760 miliard korun.

"Jsme připraveni uvolnit spoustu peněz na investice do zemí západního Balkánu, abychom oživili tamní ekonomiku a hospodářství," řekl předseda Evropské rady Charles Michel. 

Řeč byla i o zdražování energií. Jejich ceny se podle premiéra Andreje Babiše vymkly kontrole. "Znovu jsem vyzval Ursulu von der Leyen, aby to řešila. Okamžitě. Není možné to takhle nechat," tvrdí český premiér.

Během neformální večeře evropští lídři také diskutovali o posílení obrany kvůli situaci v Afghánistánu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz