Zahraničí

Pákistán zasáhlo silné zemětřesení! Zemřelo nejméně 20 lidí

Zemětřesení o síle 5,7 stupně Richterovy škály zasáhlo ve čtvrtek brzy ráno jih Pákistánu. Nejméně 20 lidí při něm zemřelo a minimálně dalších 200 se zranilo.

Provincie Balunčistán, která se nachází na jihozápadě Pákistánu, se začala otřásat v brzkých ranních hodinách tamějšího času. Podle Evropského středomořského seismologického centra (EMCS) se epicentrum nacházelo asi 100 kilometrů východně od provinční metropole Kvéta v hloubce 10 kilometrů. Dosáhlo síly 5,7 stupně Richterovy škály. Informaci přinesl britský portál BBC.

"Nejméně 20 lidí zemřelo," uvedla ministryně Zia Langoveová pro portál Al-Džazíra. Podle tamních úřadů se však počet obětí, mezi kterými byly také ženy a děti, může ještě zvýšit. Hovoří se rovněž o nejméně 200 zraněných.

Související obsah

Mnohé lidi zastihlo zemětřesení ve spánku. Řada z nich pak uvázla pod troskami domů. Více než 100 obydlí se zřítilo a velké množství budov bylo poškozeno. Stovky lidí tudíž přišly o své domovy. "Zdá se, že mezi nejvíce postižené se řadí okres Harnai," doplnili úředníci.

Okres Harnai se nachází na východě od města Kvéta. Funguje tam mnoho uhelných dolů. Záchranné práce v zemi stěžují nejen výpadky elektřiny, ale podle Langoveové také sesuvy půdy zapříčiněné zemětřesením.

Silné zemětřesení postihlo ve středu v noci také Dalmácii. Otřesy měly dosáhnout 4,7 stupně Richterovy škály, původně se hovořilo o síle 5,1 stupně. Epicentrum se podle seismologů nacházelo v Kamešnici, která leží asi 40 kilometrů severovýchodně od chorvatského Splitu, v hloubce pěti kilometrů.

Podle úřadů zatím nejsou žádné informace o škodách ani o zraněných. Hasiči evidují jeden zásah, kdy vyjížděli k praskajícímu komínu ve Splitu. "Je to stará střecha s komínem, paní měla pocit, že na střeše něco šustí, tak nám zavolala," vysvětlili hasiči.

Po silném zemětřesení pak následovalo několik slabších otřesů. Situace vyděsila řadu lidí. "Byl jsem v obchodním centrum. Všechno se houpalo," popsal portálu Dnevnik.hr Mario Jurić.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz