Ekonomika

Zkrachoval váš dodavatel energií? Úřad radí Čechům, jak postupovat dál

Zkrachoval váš dodavatel energií? Úřad radí Čechům, jak postupovat dál
Zdroj: profimedia.cz

Zdražování elektřiny a plynu ve světě si vybírá svou daň i v Česku. Někteří dodavatelé energií se dostávají do úpadku. Energetický regulační úřad (ERÚ) ubezpečuje, že lidé jsou v takovém případě chráněni, a nemusejí mít proto strach z nečekaného přerušení dodávky energií.

Vzhledem ke zdražování elektřiny a plynu na světových burzách dochází už i v Česku k prvním úpadkům dodavatelů energií. V takových případech jsou všichni zákazníci (spotřebitelé i podnikatelé) před přerušením dodávek automaticky chráněni tzv. institutem dodavatele poslední instance.

Ten nastupuje v okamžiku, kdy dodavatelé elektřiny a plynu zkrachují, protože už nejsou nadále schopni finančně zajistit svým zákazníkům dostatečný přísun energií. Dodavatel poslední instance má povinnost všechny dotčené klienty okamžitě informovat o zahájení nových dodávek elektřiny a plynu, cenách i podmínkách. "O úpadku jednotlivých společností Vás informuje nejen společnost OTE, a.s., ale nově i my na našich webových stránkách," upozorňuje ERÚ.

Výjimkou jsou zákazníci, jejichž spotřeba plynu za posledních 12 měsíců přesáhla 630 MWh. V tomto případě dodavatel poslední instance nenastupuje a lidé si musí nového dodavatele zajistit bezodkladně sami.

Související obsah

​Šest měsíců na změnu dodavatele bez sankce

Novou smlouvu s jakýmkoliv dodavatelem je nutné uzavřít do šesti měsíců. "Případný odběr elektřiny nebo plynu je po tomto období považován za neoprávněný a hrozí nejen přerušení dodávek energií, ale i vymáhání náhrady za vzniklé škody a případně i odmontování elektroměru nebo plynoměru," varuje ERÚ.

Včasná změna dodavatele je ale výhodná i finančně, protože dodavatelé poslední instance si účtují více, než je běžné. "Nevybírejte nového dodavatele pouze podle ceny, ale i na základě jeho spolehlivosti a referencí," upozorňuje na závěr ERÚ.

Kdo je váš dodavatel poslední instance?

Dodavatel poslední instance je určen na základě Vašeho konkrétního distribučního místa.

Zdroj: Energetický regulační úřad
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz