Domácí

Divoká situace na trhu s energiemi. Část dodavatelů nebere nové klienty. PŘEHLED

Brutální zdražování elektřiny, kdy na burze vyskočila cena za 1 MWh téměř na dvojnásobek oproti začátku letošního září, dopadá na některé české dodavatele a samozřejmě na jejich zákazníky. Podle odhadu ekonoma může krize znamenat konec až dvou desítek dodavatelů. Netýká se to jen elektřiny, stoupají i ceny plynu.

Některé společnosti, které dodávají českým domácnostem plyn a elektřinu, oznámily, že už nebudou nabírat nové zákazníky, nebo že dokonce nebudou vůbec uzavírat ani nové smlouvy, což dopadne i na lidi, kteří od nich odebírali energie dříve.

Jiné společnosti zase přistoupily k tomu, že lidem mění fixované ceny energií. Co za tímto krokem stálo, objasnil ekonom Štěpán Křeček. "Základní problém je v tom, že zvláště menší dodavatelé si nekontraktovali elektřinu dopředu. Což ti větší dodavatelé vždy dělají, aby dodávky byly zabezpečené. Ty menší to nedělali, protože chtěli do poslední chvíle vyčkávat a koupit elektřinu za co nejlepší cenu," řekl pro TN.cz.

Kontrakty kupované na poslední chvíli znamenaly, že byly těsně před vypršením, což rovněž dle Křečka neumožnilo dodavatelům, kteří je koupili, aby si vytvořili zásoby. A to je problém hlavně v poslední době, kdy raketově rostou ceny energií. "Na burze zažíváme šílenou situaci. Ještě na začátku září se prodávala 1 MWh za 91 eur (v přepočtu asi 2 300 korun dle kurzu ČNB z 1. září, pozn. red.) a v úterý byla cena převyšující 160 eur (v přepočtu asi 4 050 korun dle úterního kurzu ČNB, pozn. red.)," srovnal Křeček.

Související obsah

​Redakce TN.cz oslovila asi pět desítek dodavatelů energií, jestli nabírají nové zákazníky. Někteří se odmítli vyjádřit, jiní na žádost nereagovali. V tabulce níže vám přinášíme přehled těch, kteří odpověděli:

Název dodavatele

Zakládání nových smluv elektřina/plyn

Bohemia Energy ano/ano
Centropol ano/ano
ČEZ ano/ano
Eneka ano/ano
E.ON ano/ano (na zákazníky si bere číslo, odbavuje v řádu dnů)
Fonergy ne/ne
Innogy ano/ano
MND ne/ne
Pražská energetika (PRE) ano/ano
Pražská plynárenská ano/ano
Quantum ano/ano
Ray Energy ano/ano (ale pouze za ceny dle spotového trhu)
Right Power ano/ne (platnost ceníku může společnost garantovat jen několik hodin)
Yello ne/ne (dle společnosti se jedná o krátkodobé opatření)
Armex energy ano/ano

Dodavatelé jsou zavalení zájemci o dodávky energií

Někteří dodavatelé informují o tom, že jim skokově roste počet nových zájemců o dodávky energií. "Za poslední týden je to nárůst o 200 procent. S ohledem na dění na trhu očekáváme velký zájem o převod energií k Innogy," prohlásil ředitel Innogy pro maloobchod a marketing David Konvalina.

Na pobočkách Innogy se tvoří fronty, za jediný den se společnost rozrostla o 1500 zákazníků:

Zdroj: Innogy

​Na E.ON se obrací tisíce lidí denně. Kvůli obrovskému zájmu společnost nestíhá ani vyřizovat nové objednávky. "Na nové klienty si aktuálně bereme kontakty, abychom se jim mohli ozvat zpět. Klientům se ozýváme postupně, jelikož jsme požadavky zákazníků opravdu zahlceni, trvá to nyní delší dobu než obvykle, bavíme se v řádu několika pracovních dnů," přiblížil vedoucí Střediska služeb zákazníkům Zdeněk Pošvář.

​Jiné společnosti nové zákazníky přijímají, ale nabídka je omezená. "Zákazníky přijímáme, ale pouze za ceny dle spotového trhu nebo na ceník, který reflektuje současné nákupní možnosti. K tomuto kroku nás vede nečinnost vlády a EU (ceny nestouply ze dne na den, problém trvá už déle, upozorňuje se na něj až nyní, kdy je opravdu extrémní), a tím pádem nepředvídatelnost dalšího vývoje," sdělila členka představenstva Ray Energy Iveta Bicková.

Nové smlouvy za současné ceny zastavil Yello. "Během krátké doby opět spustíme příjem zákazníků za nové ceny, odpovídající více současné situaci. Důvodem je prudký nárůst cen a vyprodání 'zásob', které jsme měli. Ty jsou primárně určeny pro stávající zákazníky," uvedl ředitel společnosti pro Českou republiku Michal Kulig.

Podle Křečka začátkem září působily v Česku desítky dodavatelů, jejich celkový počet odhaduje na 80. "Mám zprávy z trhu, že společností, které budou končit, budou desítky, klidně může z trhu odejít 15 nebo 20 dodavatelů. Viděli jsme, že třeba Bohemia Energy se stáhla ze Slovenska, takže to je příklad většího dodavatele, který už část svého podnikání musí stáhnout," popsal.

Související obsah

Odhad vývoje cen plynu a elektřiny podle ekonoma Štěpána Křečka:

Ceny plynu

Ceny elektřiny

U plynu se dostáváme do situace, kdy začíná topná sezóna, výrazně se zvýší spotřeba, ale evropské zásobníky jsou poloprázdné, na sezónu nejsme připravení. Rusko snížilo dodávky plynu do Evropy tak, aby si mohlo dojednat výhodnější dodávky pro nový plynovod Nord Stream 2, ten se už začal plnit plynem, ale nedostatek bude ještě přetrvávat. Přes celou zimní sezónu budou ceny vysoké, na jaře a v létě by ale mohly začít klesat.

U elektřiny lze vyšší ceny očekávat delší dobu než u plynu, příští rok se bude ukončovat výroba elektřiny z jádra, to zase sníží nabídku elektřiny na trhu. Vidíme také, že se po Evropě připojuje čím dál tím více elektromobilů, což zvyšuje poptávku, do toho tu máme Green Deal, zdražují se povolenky.

A jak tedy postupovat, abyste se vyhnuli problémům s dodávkami energií? "Určitě by měli lidé srovnat konkrétní nabídky, které nyní dodavatelé nabízejí. Nabídky se začaly dramaticky rozlišovat, takové rozdíly tu už dlouho nebyly. Je dobré si vybrat dodavatele, který působí seriózně a který má výhodné ceny. Ti velcí jsou poměrně v lepší situaci než ti menší," radí Křeček.

Co dělat, když zkrachuje váš dodavatel energií, radí na svých stránkách Energetický regulační úřad (ERÚ).

Evropa stojí na prahu energetické krize, podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz