Koronavirus

Změna u Rumunska i Kanárských ostrovů. Cestovatelský semafor se mění

Změna u Rumunska i Kanárských ostrovů. Cestovatelský semafor se mění
Zdroj: Getty Images

Cestovatelský semafor upravující podmínky pro návrat Čechů z ciziny se opět mění. Lotyšsko a Rumunsko se nově přesunou do tmavě červené kategorie s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem. Naopak Lichtenštejnsko a Kanárské ostrovy se přesunou mezi země s nízkým rizikem nákazy.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy koronavirem, který bude účinný od pondělí 11. října. V tmavě červené kategorii bude nově Lotyšsko a Rumunsko. Do oranžové kategorie se přesunou Azorské ostrovy, Norsko, Kypr a Lucembursko. Lichtenštejnsko a Kanárské ostrovy budou nově zelené.

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Malta, Polsko, Lichtenštejnsko, Vatikánský městský stát a Kanárské ostrovy. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Chile, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Dánsko, San Marino, Švédsko, Španělsko vč. Baleárských ostrovů, Kypr, Lucembursko, Norsko, Itálie, Island, Finsko, Francie, Maďarsko, Monako, Nizozemsko a Portugalsko vč. Madeiry a Azorských ostrovů.

Související obsah

​Při návratu ze zemí zelené a oranžové kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do 5 dní po vstupu mají lidé povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test.

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Bulharsko, Belgie, Irsko, Chorvatsko, Slovensko, Německo, Rakousko, Řecko, Švýcarsko.

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie), kam se nově přesune také Lotyšsko a Rumunsko, spadají Estonsko, Litva, Slovinsko a ostatní třetí země mimo EU.

Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie. Osoby vracející se z těchto oblastí musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto cestovatelé platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci.

Související obsah

​V případě cesty do ČR individuální přepravou, není třeba absolvovat test před cestou, ale platí povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace.

Podmínky testování a samoizolace při návratu se netýkají lidí, které mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, které v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit Příjezdový formulář. Uznává se také očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Tyto osoby zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněný v seznamu certifikátů na webu Ministerstva zdravotnictví. Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle EU covid nařízení.

Kompletní podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie covid-19 naleznete zde.
Seznam zemí podle míry rizika nákazy najdete zde.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz