Ekonomika

Nedostatek čipů bere Čechům práci, některé firmy už začaly propouštět

Nedostatek čipů zasáhl nejen automobilku Škoda Auto, která už kvůli tomu omezuje svoji výrobu, ale i další české firmy, jež dodávají díly právě pro škodovku. Některé už dokonce začaly propouštět. Šéf odborů Josef Středula proto v pátek apeloval na politiky, aby okamžitě začali situaci řešit.

Ve čtvrtek se zaměstnanci škodovky na svoji budoucnost nedívali příliš růžově. "Hlavně, ať se udrží práce. Musíme doufat, že to bude lepší," říkali.

V pátek se k nim přidali i ti, kteří pro automobilku dodávají díly. Někteří mimo kameru tvrdí, že už 10 dní neodeslali ani šroubek. Třeba výrobce těsnění z Červeného Kostelce na Trutnovsku má o pětinu méně zakázek. "Před dvěma týdny jsme přešli na čtyřdenní pracovní provoz," uvedl subdodavatel škodovky Jan Tichý. Z 900 zaměstnanců už 30 přišlo o práci a dalších 20 prý brzy přijde. "Může se stát, že zavřeme několik týdnů před Vánoci," doplnil Tichý.

"O práci můžou přijít až desetitisíce lidí," myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Jen v subdodavatelských firmách pro škodovku přitom pracuje 150 tisíc lidí. "Největší fabrika v zemi oznámí zastavení výroby a nikomu z politiků nestojí za to, aby se tomu věnoval?" ptá se šéf odborů Josef Středula.

Související obsah

Automobilový průmysl se potýká s nedostatkem dílů, bez kterých nelze auta uvést do provozu. Kvůli nedostatku čipů budou ve Škodě Auto snižovat platy. A u subdodavatelů už vláda přemýšlí o záchranném plánu.

"Hned v pondělí mám jednání s firmou Škoda Auto. Svolám tripartitu, ta situace v automobilovém průmyslu je špatná," řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO). "Ten čipový hladomor tu může trvat až do roku 2023. Není v síle českého státu udržovat uměle pracovní místa, na to už stát nemá," dodal ekonom Lukáš Kovanda.

Podobné problémy navíc hlásí i jiné automobilky. Krušné chvíle tak budou patrně zažívat i další dodavatelé z Česka.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz