Domácí

Škodovka omezí nebo zastaví výrobu do konce roku. Chybí čipy

Společnost Škoda Auto výhledově od pondělí 18. října do konce roku výrazně omezí nebo úplně zastaví výrobu ve všech svých závodech. Na vině je nedostatek chybějících polovodičů do řídících jednotek automobilů.

Kritická situace a nejnovější ohniska koronaviru v Asii přinutily tamní výrobce čipů do aut k tomu, že museli výrazně snížit výrobu. Právě to zasáhlo celý automobilový průmysl. Krize se nevyhnula ani společnosti Škoda Auto.

"Také my budeme muset výrobu výhledově od 42. kalendářního týdne do konce roku výrazně omezit, případně úplně zastavit," sdělil TN.cz vedoucí komunikace firmy Tomáš Kotera.

Související obsah

Firma se chce podle Kotery v prvé řadě zaměřit na dokončení rozpracovaných vozů, které se hromadí ve skladech a na které čekají zákazníci. "Pracujeme s maximálním nasazením na tom, abychom současné obtíže zvládli co nejlépe," doplnil Kotera. Počet rozdělaných aut se dlouhodobě pohybuje mezi 30 až 50 tisíci.

Prioritou firmy je navíc dlouhodobě zajistit pracovní místa i odpovídající výši náhrady mzdy zaměstnanců. "Předpokládáme, že výroba polovodičů se ve druhé polovině roku 2022 opět začne postupně rozbíhat," doufá Kotera.

Pracovníci v současné době zůstávají doma a dostávají 85 % průměrné mzdy. Podle odborů je však situace dlouhodobě neudržitelná a navrhují snížení. Jejich předseda Jaroslav Povšík řekl Právu, že sám chce navrhnout snížení na 80 % průměrné mzdy. Oficiálně se však ještě o ničem nerozhodlo.

Novou Škodu Fabia odhalila firma slavnostně v Praze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události