Zahraničí

Rakouský kancléř Sebastian Kurz rezignoval. Dohnal ho skandál s úplatky

Sebastian Kurz končí ve funkci rakouského kancléře. Důvodem je obvinění z korupce a zpronevěry veřejných peněz. Ještě ve čtvrtek přitom tvrdil, že nehodlá odejít.

Po obvinění z korupce rezignoval na svou funkci spolkový kancléř Sebastian Kurz (ÖVP). V sobotu večer v emotivním proslovu řekl, že se dostal do slepé uličky. "Chtěl bych uvolnit prostor, abychom zabránili chaosu a zajistili stabilitu země," řekl Kurz podle deníku Krone. Na své místo navrhl ministra zahraničí Alexandra Schallenbergera.

Ještě ve čtvrtek kancléř možnost rezignace odmítal. "Samozřejmě, že zůstanu kancléřem. Ani při nejlepší vůli si nedovedu představit nic jiného. Všechny tyto výtky, které tu jsou, jsou namířeny proti pracovníkům ministerstva financí,“ tvrdil rakouský kancléř.

Související obsah

​Kurz a jeho spolupracovníci jsou obviněni z toho, že v době, kdy usiloval o kancléřský post, nechával za státní peníze vydávat průzkumy preferencí, které byly upravené v jeho prospěch. Policisté kvůli tomu provedli řadu razií. Třeba i v sídle Kurzovy strany, na úřadě vlády a na ministerstvu financí.

"Jsme svědky vážných incidentů a došlo k řadě domovních prohlídek. Zvláště u takovýchto incidentů je důležité zamyslet se nad základy našeho právního státu,“ prohlásil rakouský prezident Alexander Van der Bellen.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz