Domácí

Povolební vyjednávání komplikuje Zeman v nemocnici. Babiše nepověřil

Kdo bude sestavovat novou vládu, v tuto chvíli zatím není jasné. Prezident Miloš Zeman v neděli premiéra Andreje Babiše (ANO) jejím sestavením nepověřil. Otázkou zůstává, jak budou postupovat poslanci nově zvolené Sněmovny, pokud bude prezident v nemocnici delší dobu a nikoho nepověří.

Podle ústavy prezident nemusí nikoho pověřit sestavením vlády, ale jmenuje rovnou nového premiéra, který má za úkol dát nový kabinet dohromady. Pověření, kterých jsme byli v minulosti svědky, tak byla spíše politickými gesty.

"Jakékoliv mezikroky, které jsme zažívali v minulosti, především na popud prezidentů o pověření o vyjednávání, nejsou z hlediska ústavy potřeba," uvedl politolog Lukáš Jelínek.

Dosluhující vláda musí podat demisi po ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny. "Tady je zhruba měsíční lhůta od voleb do ustavení nové Poslanecké sněmovny, kdy po ustavující schůzi musí vláda podat demisi," řekl ústavní právník Aleš Gerloch.

V případě zdravotní indispozice prezidenta může parlament rozhodnout o jeho dočasném nebo trvalém zbavení pravomocí. V takovém případě by část pravomocí přešla na předsedy obou komor a část na předsedu vlády, v tuto chvíli tedy Andreje Babiše. Jmenování nového premiéra by ale bylo v kompetenci předsedy nově zvolené Sněmovny.

Související obsah

"Bylo by logické, aby se rozhodoval se znalostí věcí. To znamená, kdo má v té Sněmovně většinu," myslí si Jelínek.

O zbavení prezidenta pravomocí ale politici v tuto chvíli neuvažují. "Vůbec není vhodné takové věci komentovat. Jakkoliv s panem prezidentem v jakýchkoliv věcech nesouhlasím, tak teď musí vítězit lidský rozměr a já mu přeji brzké uzdravení a rodině hodně síly," prohlásil poslanec Jan Skopeček (SPOLU). "Já nevím, jak by uvažovalo celé hnutí, protože my jsme se o tom vůbec nebavili. Spíš řešíme ještě záležitosti voleb," tvrdí místopředseda hnutí STAN Jan Horník.

V případě odvolání nebo úmrtí prezidenta musí předseda Senátu do 30 dnů vyhlásit termín prezidentských voleb. Nová hlava státu pak musí být zvolena nejpozději do 90 dnů od uvolnění funkce.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz