Ústřední vojenská nemocnice

Zeman je stabilizovaný, nemocnice řekla podrobnosti. Ovčáček vyzval k modlitbě

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je stabilizovaný, v pondělí dopoledne to potvrdila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke. Zemana do ní převezli v neděli po poledni, důvodem byly komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Ošetřující lékař prezidenta Miroslav Zavoral poté oznámil, že hlava státu je hospitalizována na pracovišti intenzivní medicíny. V neděli večer se Zemanův stav povedlo stabilizovat.

Prezident Miloš Zeman je hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. V pondělí dopoledne se o prezidentově stavu objevily nové informace. "Mohu potvrdit, že pan prezident je ve stabilizovaném stavu," řekla redakci TN.cz mluvčí ÚVN Jitka Zinke. O podrobnostech, jak probíhá léčba či jaká vyšetření pan prezident podstupuje, není podle jejích slov informována.

Zinke dále uvedla, že pokud by se objevilo něco zásadního, nemocnice to sama oznámí. Pavilon, kde je Miloš Zeman hospitalizován, hlídá ochranná služba. Na místě jsou také policisté, kteří k budově nepouštějí nikoho nepovolaného. Prezident je hospitalizován na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. "Pečuje o něj tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči. Léčebný plán pana prezidenta stanovuje lékařské konsilium ÚVN složené ze specialistů na dílčí zdravotní problémy pacienta," uvedla v tiskové zprávě Zinke.

V neděli odpoledne Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral veřejnosti oznámil, že hlava státu je v nemocnici kvůli komplikacím, které provázejí jeho chronické onemocnění. Lékaři podle Zavorala znají přesnou prezidentovu diagnózu. "Jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat," ujistil včera veřejnost na tiskové konferenci Zavoral.

Související obsah

Jelikož Zavoral nemá souhlas prezidenta, nemůže s veřejností sdílet podrobnosti o nemoci, která Zemana trápí. "Nemohu to udělat, neboť bych porušil zákon o lékařském tajemství," vysvětlil lékař a ubezpečil, že prezident dostane jako každý jiný pacient patřičnou péči, kterou si vyžaduje jeho zdravotní stav. Více informací sdílet nemohl.

Pro hlavu státu přijela sanitka do Lán krátce po jeho plánované schůzce s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Babiš se po schůzce novinářům vyhnul a bez vyjádření odjel. "Šlo o konzultaci, vyhodnocení voleb a diskusi nad možnými scénáři," napsal ke schůzce TN.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Další podrobnosti o Zemanově stavu zatím jeho mluvčí nesdílel. V pondělí odpoledne ale zveřejnil na twitteru výzvu k modlitbě za prezidenta republiky a za jeho zdraví. "Vyzývám proto v první řadě k modlitbě za prezidenta republiky, v níž mu vyprošujme uzdravení a současně sílu plnit pro dobro celé společnosti zásadní úkoly hlavy státu v této důležité době," citoval Ovčáček arcibiskupa Jana Graubnera s odkazem na jeho proslov.

Po čtvrté hodině v pondělí odpoledne napsal prezidentův mluvčí na twitter další příspěvek. "Na Svaté Hoře jsem dnes ráno poprosil dobrotivého Boha o požehnání pro všechny, kdo se za pana prezidenta modlí, myslí na něj a přejí brzké uzdravení, ale také pro ty, kdo panu prezidentovi zlořečí," uvedl Ovčáček na sociální síti.

Celé vyjádření Zemanova ošetřujícího lékaře:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz