Zahraničí

Británie: Rusko ukradlo plán AstraZeneky a vyrobilo podle něj Sputnik

Británie: Rusko ukradlo plán AstraZeneky a vyrobilo podle něj Sputnik
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Ruští špióni měli ukrást plán na výrobu vakcíny proti covidu-19 od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Rusko pak mělo tyto informace použít k výrobě očkovací látky Sputnik V. Informuje o tom v pondělí britský deník The Sun s odvoláním na britské bezpečnostní složky. Sputnik V a vakcína od AstraZeneky fungují stejným způsobem.

Britské bezpečnostní složky mají podle deníku The Sun informace, že Rusko použilo špiony, aby v době vývoje vakcíny od firmy AstraZeneca získalo plán k její výrobě. Podle něj pak mělo vytvořit svou vakcínu Sputnik V. Deník The Sun uvedl, že bezpečnostní složky mají pro to důkazy. 

Ministr pro bezpečnost Damian Hinds zprávy nepotvrdil, ale ani je nevyvrátil. "Čelíme hrozbám tohoto typu, které jsou různé, jsou propracovanější, jsou rozsáhlejší než kdykoli předtím. Neustále existují cizí státy, které by chtěly získat citlivé informace včetně obchodního tajemství," uvedl Hinds.

Související obsah

Velká Británie evidovala opakované pokusy o kybernetické útoky na Oxfordskou univerzitu od března 2020, přibližně měsíc poté, co britští vědci oznámili, že začali vyvíjet vakcínu. Podle deníku The Sun jsou si teď bezpečnostní týmy jisté, že Rusko technologii vakcíny zkopírovalo.

Poslanec Bob Seely, odborník na ruské záležitosti, řekl, že je situaci třeba brát vážně. "Myslím, že musíme brát vážně ruskou a čínskou špionáž. Ať už jde o krádež plánů AstraZeneky, či o vydírání nás energiemi od těchto autoritářských a totalitních režimů. Musíme vůči nim postupovat chytře," uvedl Seely.

Britský premiér Boris Johnson se ke zjištění bezpečnostních složek zatím nevyjádřil, na obvinění nereagoval ani Kreml.

V Austrálii slaví konec opatření. Užívat si mohou jen očkovaní:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz