Zahraničí

Nejhorší rýma všech dob, tvrdí očkovaní Britové. Problémy trápí i Čechy

Nejhorší rýma všech dob, tvrdí očkovaní Britové. Problémy trápí i Čechy
Zdroj: Thinkstockphotos

Sezóna respiračních onemocnění je tady. Podle Britů je jednou z nejhorších. Mnozí se totiž z rýmy nebo nachlazení dostávali i desítky dnů. S podobnými problémy se potýkají také Češi, které rovněž kosí respirační nemoci.

Nejen v České republice, ale třeba také ve Velké Británii odstartovala sezóna rýmy a nachlazení. Mnozí Britové současnou rýmu označují za vůbec nejhorší všech dob. "Obvykle, když jsem nachlazený, jsem byl schopný normálně fungovat. Tohle mě ale srazilo. Už se dávám dohromady více než týden," uvedl pro list Mirror jeden ze čtenářů.

Podle odborníků by se však i u naočkovaných lidí dvěma dávkami vakcíny proti koronaviru mohlo jednat o tento virus, nikoliv klasickou rýmu. Britský výzkum totiž naznačil, že prvních pět symptomů podobných nachlazení, se kterými se naočkovaní potýkali a covidem-19 onemocněli, byla bolest hlavy, rýma, kýchání, bolest v krku a ztráta čichu.

Související obsah

"V této době je velmi snadné zaměnit nachlazení za koronavirus, což může usnadnit šíření viru," řekl profesor Tim Spector.

Problémy trápí také Čechy. Mnozí z nich se totiž také z klasického nachlazení a rýmy dávají dohromady mnohem déle, než bylo obvyklé. To byl případ také čtenářky TN.cz Lucie, kterou problémy trápily více než 14 dnů.

V tomto případě ale skutečně šlo o virózu. "Nechala jsem si po pár dnech udělat PCR test, který byl negativní. Pak jsem ještě téměř tři týdny zápasila s hrozným kašlem, rýmou a dalšími problémy," sdělila Lucie.

Podle českých expertů za tyto problémy nemůže vakcinace proti covidu-19. "Očkování rozhodně nemůže oslabit imunitu. To, že tady máme koronavirus, neznamená, že zmizely ostatní choroby," řekl TN.cz předseda České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Jedním z hlavních důvodů však může být oslabená imunita lidí. "Může to být tím, že jsme se nesetkávali s jinými lidmi, nosili respirátory a ta imunita tak může být proti těmto lehkým respiračním onemocněním oslabená," tvrdí imunolog Václav Hořejší.

Související obsah

"Nikomu neprospěje, když sedí doma a třeba nevětrá, a pak si musí dýchat do roušky," přidává se lékař Jan Žaloudík.

Lékaři však upozorňují, že na vině mohou být také různé druhy onemocnění. "Může to být možná i tím, že jsme zrovna chytili jiný virus, který způsobuje nachlazení, se kterým jsme se nesetkávali. To může být podobný případ, jako když děti nastoupily do školy a objevily se epidemie lehkých respiračních chorob,“ vysvětlil Hořejší.

"Může na to mít vliv i to, s jakou virózou jsme se potkali. V ordinacích je vidět, že s virózami se lidé potýkají déle a může to být i patogenem samotným. Objevuje se už i klasická chřipka," uzavřel šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Jak se chránit před nachlazením? Podívejte se na vychytávky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz